Ev Sahipleri Hangi Durumlarda Kiracılara Tazminat Ödemek Zorunda Kalırlar?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında zaman zaman tazminat konusu olabiliyor. Peki ev sahipleri hangi durumlarda kiracılara tazminat ödemek zorunda kalırlar?

Emlak Haberleri 08.12.2021 - 02:58 08.12.2021 - 02:58 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tüm ilişkiler kira sözleşmelerine ve yasalara göre tesis edilmektedir. Kira sözleşmeleri taraflara bazı yükümlülükler yüklediği gibi yasalar da bu konuda bağlayıcı hükümler içerebiliyor. Taraflar kira sözleşmelerindeki esaslara riayet ettikleri müddetçe ev sahibi bve kiracı ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak bazı durumlar konu mahkemelere kadar taşınıp taraflar tazminat ödemek zorunda kalabiliyorlar. Peki ev sahipleri hangi durumların gerçekleşmesi durumunda kiracılara tazminat ödemek zorunda kalırlar?

EV SAHİPLERİ İHTİYAÇ NEDENİYLE KİRACISINI EVDEN ÇIKARIRSA TAZMİNAT ÖDEYEBİLİRLER?

Ev sahipleri zaman zaman kiracılarını evden çıkartmak için farklı yollara başvurmaktadırlar. Yasalar ev sahiplerine bazı istisnai durumlarda kiracıları evden çıkartmalarına dair istisnaları içermektedir. Bunların başında da ihtiyaçtan dolayı kiracının evden çıkarılması gelmektedir. Ev sahibi kendisinin veya ailesinden birisinin o eve ihtiyacı olduğu için kiracıyı evden çıkarabilir. Ancak burada çok hayati bir detay bulunmaktadır. İhtiyaçtan dolayı bir evden kiracı çıkarılmışsa bu ihtiyacın haricinde kullanım kesinlikle yapılamaz.

Ev sahibi ihtiyacı olduğu için evdeki kiracısını çıkartırsa o evi 3 yıl boyunca kiraya veremez. Eğer o ev kiraya verilirse bu durumda eski kiracının ev sahibinden tazminat talep etme hakkı doğmaktadır. Bu tazminat da kiracının evi boşalttığı kira sözleşmesinde belirtilen kira tutarı esas alınarak 1 yıllık kira bedeli olmaktadır. Eğer kiracı evden çıktığı sırada 1.500 TL kira ödüyorsa ev sahibinden tazminat talep etmesi durumunda ev sahibi kiracısına 18 Bin TL ttazminat ödemek zorunda kalırlar.

TADİLAT NEDENİYLE KİRACI EVDEN ÇIKARILIR VE TADİLAT YAPILMAZSA KİRACILARA TAZMİNAT ÖDENEBİLİR?

Yine ev sahipleri evde kapsamlı bir tadilat yapılacağı gerekçesiyle kira sözleşmesi devam eden kiracısını evden çıkarabilir. Ancak bu şekilde kiradan çıkarılma durumunda evde tadilat yapılması gerekmektedir. Aksi durumda kiracıların yine tazminat hakkı doğar. Hatta evin tadilatı tamamlandıktan sonra ev sahipleri ilk kiralama teklifini eski kiracılarına yapmak zorundadırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@