Ev Sahipleri Hangi Vergileri Öderler?

Ev sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları vergiler merak ediliyor. Peki ev sahipleri hangi vergileri ödemek zorundalar? 

Emlak Haberleri 28.09.2021 - 04:30 28.09.2021 - 04:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut satın alarak kiradan kurtulduklarına sevinen vatandaşlar bu sefer de ev sahib oldukları için bazı vergi sorumlulukları altına giriyorlar. Her ev sahibi yılın belirli dönemlerinde bazı vergileri ödemek zorundalar. Bu zorunluluktan dolayı ev sahibi olmak da belirli bir vergi yükünü karşılamak anlamına geliyor. Peki ev sahipleri hangi vergileri ödemek zorundalar? 

EMLAK VERGİSİ

Türkiye'de ev sahiplerinin ödediği ve en çok bilinen vergi türü emlak vergisidir. Bazı özel şartlarla emlak vergisinden muaf olanlar hariç olmak üzere tüm ev sahipleri emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Emlak vergileri her yıl için ayrı olarak ödenir. İki ayrı taksit halinde yapılabilen emlak vergisi ödemeleri ilk taksit döneminde peşin olarak da yapılabilmektedir.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ

Ev sahiplerinden talep edilen bir başka vergi çeşidi çevre temizlik vergisidir. Bu vergi evin bulunduğu lokasyonun bağlı olduğu belediye tarafından tahsil edilmektedir. Ancak kirada olan ev için bu vergi kiracılar tarafından ödenir. Lakin ev sahibi olunan ev yalnızca ev sahibi tarafından barınma amacıyla kullanılıyorsa çevre temizlik vergisi ev sahibi tarafından ödenir. Ayrıca ev boş olsa da çevre temizlik vergisi ev sahiplerinden tahsil edilir. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ

Değer artış kazancı vergisi bir evin satın alınmasından donra ilk 5 yıl içinde evin satılmak istenmesi durumunda ödenmektedir. Evin satın alındığı zamanki fiyatı ile satılan zamandaki fiyatı karşılaştırılarak vergilendirme yapılmaktadır. Kar elde edilerek satılacak evlerden devlete bir vergi ödemesi yapılmak zorundadır. 

KİRA GELİR VERGİSİ

Ev sahiplerinden talep edilen bir başka vergi türü kira gelir vergisidir. Kirada bulunan ev için ev sahiplerinden bu vergi talep edilmektedir. Kira geliri elde eden ev sahiplerinin bu kiranın vergisini ödemeleri istenir. Bu vergi miktarı belirlenirken kira sözleşmesi esas alınır. Ayrıca belirli bir miktarın altında kirası olan evler için kra gelir vergisi alınmamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@