Ev Sahipleri Hemen Muhtarlıklara Koşun! İtiraz Etmeyenler 2022 Senesinde Fahiş Emlak Vergisi Ödeyebilir

Evi, işyeri, arsası ve tarlası olan kişileri yakından ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı. Emlak vergisi takdir komisyonu 2021 kararları ilan edildi. 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile açıklanan takdir kararları kapsamında 2022 senesinde ödenecek olan zamlı emlak vergisi rakamları da belirlenmiş oldu. 30 Temmuz tarihine kadar itiraz etmeyenler kararı kabul etmiş sayılacaklar. Yüksek emlak vergisi itiraz dilekçesi nasıl yazılır, yüksek vergi itirazı nereden, nasıl yapılır?

EMLAK HABERLERİ 13.07.2021 - 10:10 13.07.2021 - 10:10 Emlak 365

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren emlak vergisi için yeni bir gelişme daha yaşandı. Ödenecek olan emlak vergisi hesaplaması için belediyelerin kullanmış olduğu arsa değerleri her 4 senede bir toplanan takdir komisyonları tarafından belirleniyor. Bu komisyon kapsamında her mahalle için ayrı ayrı arsa değeri belirlenirken, ilan edilen bu rakam üzerinden emlak vergisi hesaplaması gerçekleştiiriyor. 

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

Emlak vergisi hesaplaması konut, işyeri ve arsa gibi taşınmazların tümü için emlak vergi değeri üzerinden yapılır. Emlak vergi değeri hesaplaması ise inşaat maliyeti ve arsa değeri ayrı ayrı toplanarak hesaplanmaktadır. Arsa değerleri ise her 4 senede bir toplanan takdir komisyonları tarafından belirlenmektedir. 

İnşaat metrekare maliyet rakamları ise her sene düzenli olarak ilan edilmektedir. Bu  iki değerin toplanması ile hesaplanan emlak vergisi ayrıca her sene Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen yeniden değerleme oranı üzerinden zamlanmaktadır. 

EMLAK VERGİSİ TAKDİR KOMİSYONU 2021 TOPLANTISI YAPILDI, LİSTELER MUHTARLIKLARA ASILDI! 

Süreçte toplanan takdir komisyonları tarafından yeni rakamlar belirlendi ve bu listeler her mahalle için muhtarlıklara asıldı. 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile asılan listeler 30 gün boyunca askıda kalacak. Bu süre zarfında isteyen kişiler giderek belirlenen arsa değerlerini görebilecek. 

Özellikle de bir önceki dönemde bazı mahalle ve caddelerde yapılan fahiş fiyat artışları büyük tepkilere neden olmuş, yapılan yüksek zamlar pek çok kişinin itiraz etmesine neden olmuştu. Bu senede bazı bölgelerde yüzde 100 ve üzerinde artış yapılan alanlar olduğu belirtilirken söz konusu rakamlara ay sonuna kadar itiraz etme hakkı verildi. Rakamlara itiraz edilmemesi durumunda ise ne yazık ki kabul edilmiş sayılacak. Pek çok kişi listeden habersiz olduğu için yapılan fahiş artışı sadece 2021 senesinde emlak vergisi ödemesi yapacağı tarihte, yani itiraz süresi çoktan sona erdiğinde fark edecek.

TAKDİR KOMİSYONU KİMLERDEN OLUŞUR?

Emlak vergisi takdir komisyonu üyeleri Belediye üyeleri, Maliye üyeleri, Tapu Müdürlüğü üyeleri, Ticaret Odası üyeleri ve ilgili muhtarlıkların üyelerinden oluşmaktadır. Bu komisyon belirlenen bölgede mahalle ve caddeler için tek tek değer belirleme çalışması yapmakta, belirlenen bu değerler üzerinden 4 sene boyunca emlak vergisi ödemesi yapılmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@