Ev Sahipleri Kira Ödemeyen Kiracılar Hakkında Neler Yapabilirler?

Ev sahipleri zaman zaman kira borçlarını ödemeyen kiracılar ile alakalı olarak sıkıntıya girebilmektedirler. Böyle bir durumda ev sahiplerinin hangi hakları vardır ve hangi işlemleri yapabilirler?

Emlak Haberleri 01.04.2022 - 18:59 01.04.2022 - 18:59 Engin Uzunoğlu

Ev sahiplerinin kiracılarla alakalı olarak karşılaştıkları en büyük sorunlar kira borçlarının ödenmemesi konusunda yaşanıyor. Bazı ev sahipleri kira gelirleri ile geçimlerini sağladıkları için ciddi sıkıntılara girebiliyorlar. Bu durumda da kira alacaklarının ödenmemesi durumunda ne yapabileceklerini merak ediyorlar. Ev sahipleri kira ödemeyen kiracılar hakkında sırasıyla hangi işlemleri yapmalıdırlar? 

KİRA ÖDEMEYEN KİRACIYLA MÜCADELE YÖNTEMİ NEDİR?

Ev sahipleri kira borçlarını tahsil edemedikleri kiracılara dair hangi yaptırımlarda bulunabileceklerini merak ediyorlar. Öncelikle böyle bir durumun yaşanması halinde tamamen yasal süreçlerin takip edilmesi gerekiyor. Aksi bir durumda ise haklıyken suçlu konumuna geçilebiliyor. Örneğin kira borcu olan kiracının evine herhangi bir yasal süreç uygulamasına girmeden tek başına girerek kiracının eşyalarına el koyan ev sahipleri çok ciddi cezai yaptırımlarla hatta hapis cezası ile bile karşılaşabilirler. Bundan dolayı yasal süreçler eksiksiz bir şekilde takip edilmelidir. 

Kira borcunu gününde ödemek kiracının imzaladığı kira sözleşmesi ile yüklendiği yükümlülüklerden birisidir. Bu yükümlülük eğer yerine getirilmemişse ev sahipleri yazılı bir ihtarname göndererek kiracıya 30 gün verildiğini ve bu 30 gün içerisinde kira borcunu ödemesini aksi durumda evden tahliyesi için işlemlerin başlatılacağını bildirmelidirler. Bu bildirimi alan kiracılar ödemeleri 30 gün içerisinde yapmalıdırlar. Eğer 30 gün içerisinde ödeme yapılmazsa kiracı aleyhinde ev sahibi tahliye talepli dava açıp kircıyı evden çıkarabilir. 

30 günlük verilen süre içerisinde ödeme yapmak kiracıyı ev sahibinin mağduriyeti karşısında kurtarmamaktadır. O döneme ilişkin yükümlülük ortadan kalkmaktadır ama bu durumun bir başka ayrıntısı vardır. Bir ev sahibi haklı gerekçelerle aynı kira yılında kiracıya en az 2 defa ihtarname çekerse o kiracı hakkında tahliye talepli dava açabilme hakkına sahiptirler. Bu durumda kiracılar kira borçlarını ödemiş olmalarına rağmen evden çıkarılabilirler.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@