Ev Sahipleri Kiracılar Dikkat! Bunu Yapan Ev Sahibi De Kiracı Da Yandı, Maliye Bakanlığı Para Cezası Yağdıracak

Devlet vergi gelirlerini arttırmak amacı ile denetimlerini sıkılaştırırken ev sahipleri ve kiracıları da yakın takip altına aldı.

EMLAK HABERLERİ 09.02.2020 - 09:00 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Devlet vergi gelirlerini arttırmak amacı ile denetimlerini sıkılaştırırken ev sahipleri ve kiracıları da yakın takip altına aldı. Özellikle de kira gelir vergisi rakamını arttırmak isteyen devlet kirayı elden vermek sureti ile vergi kaçıran ev sahiplerine yönelik denetimleri arttırdı. Kirayı elden alan ev sahibine ceza yağacak, kirayı elden vermenin kiracıya cezası olacak mı?

Ev sahiplerinin kirayı düşük göstererek ödemiş oldukları kira gelir vergisini düşürmesi ya da hiç beyanda bulunmayarak vergi kaçırması üzerine Maliye Bakanlığı kirayı elden yatırmayı yasaklamıştı. KİRA GELİRİ KAÇ LİRAYA KADAR BANKAYA YATAR? KİRAYI ELDEN ÖDEME LİMİTİ 2020Her türlü vergilendirme işleminde olduğu gibi kiranın elden ödenmesi konusunda da vergi sınırlandırması uygulanmakta olup belirlenen alt limit 500 lira olarak uygulanmaktadır. 500 liranın üzerini aşan tüm kira ödemelerinde kiranın banka hesabı üzerinden ödenmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayan kişilere vergi cezası kesilir. Aylık kirası 500 liranın altında olan taşınmazlar haricinde kalan kira gelirleri düzenli olarak aylık banka üzerinden ödenmelidir. KİRA GELİRİ BEYANNAMESİ 2020Yapılan yasal düzenleme ile kiracılar tarafından banka üzerinden yapılan kira ödemeleri kayıt altına alınıyor ve yıl sonunda kira gelir vergisi beyanname dönemlerinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanarak ev sahiplerine iletiliyor. Ev sahibi sadece GİB üzerinden giriş yaparak vergi ödemesini gerçekleştiriyor. KİRAYI ELDEN ALMANIN CEZASI KAÇ LİRA, KİRAYI BANKAYA YATIRMAMA CEZASI 2020Kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi  durumunda Vergi Usulsüzlük cezası kesiliyor. Bu ceza elden yatırıldığı tespit edilen her kira tutarının yüzde 5'i oranında tahsil ediliyor. Yani örneğin aylık kirası 2 bin lira olan bir kişinin 12 ay kirasını elden aldığı tespit edilirse bu durumda 12 bin liranın yüzde 5'lik tutarı belirlenerek  1200 liralık vergi usulsüzlük cezası ev sahibine kesilir. KİRAYI ELDEN VERMENİN KİRACIYA CEZASI VAR MI?Kiranın banka üzerinden değil de elden alındığı tespit edilirse bu durumda para cezası uygulanır. Kirayı elden ödeyen kiracıya değil ev sahibine ceza uygulanmaktadır. Yani söz konusu vergi usulsüzlük cezası kiracıya değil kirayı elden almak isteyen ev sahibine kesilir. Bu nedenle kiracının böyle bir talebi olsa dahi ev sahibinin bu talebi kabul etmeyerek kirayı bankaya yatırması talep edilmelidir. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@