Ev sahipleri kiralara keyfi zam yapıyor! Düzenleme yapılmazsa kiralar 10 bin lirayı aşabilir

Kira fiyatlarındaki artış ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri olurken ev sahiplerinin keyfi zam uygulaması kiracıları mağdur ediyor. Yetkililer konu hakkında düzenleme yapılmasını talep ediyor

Emlak Haberleri 15.04.2022 - 11:41 15.04.2022 - 11:41 Büşra Uluşen

İnşaat maliyetlerinin artması nedeniyle konut üretimi zora giren müteahhitler projelerini bir bir durdurma kararı aldı. Konutların azalması nedeniyle de bazı fırsatçı ev sahipleri, fiyatları yükseltti ve ev arayan çaresiz vatandaşlar ise 'ev bulamam' düşüncesiyle bu evleri tutmak mecburiyetinde kaldı. 

Özellikle düğün mevsiminin yaklaşmasıyla kiralık ev arayışı artarken fırsatçı ev sahiplerinin eline düşenler keyfi oranlara göre belirlenen kiraları ödüyor. 

Ev Sahiplerinden Keyfi Zam Oranı!

Maliyetlerin artması ve piyasadaki konut azalması nedeniyle mevcut evlerin kiraları her geçen gün artıyor. Vatandaşlar artık ev satın almayı hayal bile edemezken kiralık evlere ödenen fiyatlar ise dudak uçuklatıyor. Özellikle bazı fırsatçı ev sahipleri, kiracılarının gözünü korkutarak kiralara fahiş zamlar uyguluyor. 

Normal şartlarda kira artış oranı 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranına göre belirleniyor. Ancak ev sahiplerinin büyük bir çoğunluğu buna uymayarak, kendi isteklerine göre kira zammı uyguluyor ve kiracılarda başka bir ev bulamama endişesiyle söylenen oranı kabul etmek durumunda kalıyor. Bu nedenle hem konut fiyatları hem de kiralar buna bağlı olarak artıyor. 

Kira Ücretlerine Düzenleme Getirilmesi Şart!

Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Hakan Akçam, ev sahiplerinin yasal kira artış oranına uymadığını belirterek, şu örneği verdi:

Bir vatandaşın kiracısı 1000 liraya oturuyor. O sırada karşı daire 2 bin liraya kiraya verilince ev sahibi rahatsız oluyor. Bu sebeple kimse TÜFE ortalaması kuralını uygulamıyor ve kiracılar mağdur oluyor ' dedi. 

Kira fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle Ankara'da kiralık ev sayısının talebi karşılamadığını belirten Akçam, Başkentte yaklaşık 250 bin kiralık ev açığı olduğu bilgisini de paylaştı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@