Ev Sahipleri Kiraya Yasal Kira Artış Oranının Üzerinde Zam Yapabilirler Mi?

Yüksek enflasyondan dolayı ev sahiplerinin kira fiyatlarına oldukça yüksek oranlarda zam yapmak istedikleri bildiriliyor. Peki ev sahipleri kiralara yasal oranların üzerinde zam yapabilirler mi?

Emlak Haberleri 06.04.2022 - 20:27 06.04.2022 - 20:27 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiren meselelerden birisi de kira zamları oluyor. Kiracılar daha düşük zam yapmak ev sahipleri ise daha yüksek zam almak için büyük bir uğraş veriyorlar. Bu durumda tarafların yasal haklarının ne olduğu merak ediliyor. Yasal kira zammının üzerinde ev sahipleri kiradaki evlerinin kira fiyatlarına zam yapabilirler mi? Ev sahibi yüksek kira zammı yapmak isterse kiracılar ne yapabilir? 

YASAL KİRA ZAMMI ORANI NEDİR?

Türkiye'de ev kiralarının fiyatlarına yapılabilecek zam oranlarının ne kadar olduğu belirli bir sisteme bağlanmıştır. Eğer ev sahibi ile kiracı arasında özel bir anlaşma yoksa ev sahipleri kira fiyatlarına yasal sınırın üzerinde zam yapamıyorlar. yasal kira artış oranı ise son 12 ayın TÜFE ortalaması oluyor. Böylelikle ev sahipleri zam dönemi gelen kiralara en fazla bu oran üzerinde zam yapabiliyorlar. Nisan 2022'de yasal kira artış oranı yaklaşlık yüzde 30 olarak uygulanmaktadır. 

YASAL KİRA ARTIŞ ORANININ ÜZERİNDE ZAM YAPILIR MI?

Ev sahipleri özellikle son dönemlerde kiracıların kira fiyatlarına yasal kira artış oranının üzerinde zam yapmak istiyorlar. Ancak bu konuda ev sahiplerine verilmiş bir hak bulunmuyor. Ev sahipleri kiraya bu yasal oranın üzerinde zam yapamıyorlar. Lakin bir istisna uygulaması da olduğu biliniyor. Eğer taraflar kira artış oranında anlaşıyorlarsa o zaman ev sahibi istediği kadar kira zammı yapabiliyor. Yani kiracı kira zammına itiraz etmiyor, herhangi bir baskıya maruz kalmadan zamma onay veriyorsa o zaman kira zammında yasal sınır uygulanmayabiliyor. 

KİRA SÖZLEŞMESİNDE ZAM ORANI YAZILIYSA NE OLUR?

Kira sözleşmelerinde zam oranları bazen yazılı olabiliyor. Ancak bu konuda da ev sahiplerine böyle bir hak tanınmıyor. Yargıtay'ın emsal kararına göre eğer kira sözleşmesinde belirlenen kira artış oranı yasal sınırın üzerindeyse bu zam uygulanamıyor. O zaman yasal sınır dikkate alınarak kiraya zam yapılıyor. Yani kira sözleşmesine kiraya ne kadar zam yapılacağı yazılı olsa dahi bu geçerli olmuyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@