Ev Sahipleri Mahkemelere Koştu, Kira Tespit ve Kiracı Tahliye Dava Sayısı Rekor Kırdı

Konut üretiminin azalması ve konuta olan talebin artması ile berarer Sulh ve icra hukuk mahkemelerinde görülen kira tespit ve kira tahliye davaları sayısında rekor artış yaşandı.

Emlak Haberleri 17.01.2022 - 13:35 17.01.2022 - 13:35 Gülcan Özer

Ev sahipleri ile kiracılar arasında deyim yerindeyse büyük bir kira savaşı yaşanıyor. Konut arzında yaşanan sıkıntılar ile konuta olan talepteki artışın çakışması sonucunda hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında rekor artış yaşanmıştı. Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ile beraber ev sahipleri ile kiracılar arasında kira zammı konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaya başlanmıştı. 

Süreçte bazı ev sahipleri haksız bir şekilde kiracılarını evden çıkararak evleri daha yüksek fiyata kira vermeye çalışırken söz konusu dönemde ev sahipleri mahkemeye koştu. 2020 senesi pandemi nedeni ile zorunlu olarak kapatılan dükkanlar ile kullanılmayan öğrencilerin açmış olduğu uyarlama davaları ile geçerken 2021 senesi ise kira tespit ve kira tahliye davaları ile geçti. 

EV SAHİPLERİ DÜŞÜK KİRAYI BEĞENMİYOR, YENİ KİRACI ARIYOR!

Ev sahiplerinin kira sözleşmesi olan kiracılarını çıkarmak için akıl almaz yöntemler denediklerini belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, bazı ev sahiplerinin kiracıları tahliye edebilmek adına evini başkasına satma yoluna bile gittiğini iddia etti.

kira davaları rekor kırdı

Kira artışından faydalanmak isteyen ev sahiplerinin eski kiracıya TÜFE üzerinden zam yapmaktansa sözleşmeyi feshetme yoluna gittiğini belirten Mono Hukuk Kurucusu Avukat Hanife Emine Kara, “Bu doğrultuda gerek konut kiralamalarında gerekse de ticari kiralamalarda kiracılar ile mal sahiplerinin kira artışı, kira bedellerinin uyarlanması, tahliye ve sair sebeplerle karşı karşıya kaldığını ve yaşanan uyuşmazlıkları sulh yoluyla çözememeleri halinde yargıya başvurduklarını görmekteyiz” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@