Ev Sahipleri Şimdi Yandı! Bekara Ev Yok Diyen Ev Sahibine Para Cezası

Bekara ev yok diyen ev sahipleri dikkat, para cezası var! Bekara ev vermemek suç mu, bekara ev vermeyen nereye şikayet edilir, bekara, öğrenciye ev vermememin cezası nedir?

Ev Sahipleri Şimdi Yandı! Bekara Ev Yok Diyen Ev Sahibine Para Cezası

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Son dönemde yaşanan kiralık ev krizi nedeni ile zaten kiralık ev bolluğu yaşandığı dönemde bile ev bulamayan bekar ve öğrenciler için boş kiralık ev bulmak imkansız hale gelmişti.

Evlerin daha boşalmadan tutulduğu günümüzde kiralık ev arayan bekarlar ve öğrenciler hem boş ev bulmakta zorlanıyor, hem de boş olan evleri ev sahiplerinin "bekara ev yok" şartı nedeni ile tutamıyordu. Söz konusu bahane için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından emsal oluşturacak bir karara imza atıldı.

BEKARA EV VERMEMEK SUÇ MU?

Konu hakkında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından açıklanan emsal karar kapsamında bekara ev vermemek suç olarak kabul edildi. Şikayete konu olan olay Kırklareli ilinde yaşandı. İnternetten gördüğü kiralık ev ilanını arayan kişi ev sahibinden bekar olması nedeni ile red yanıtı aldı.

Konuyu TİHEK'e taşıyan kişi ev sahibinden şikayetçi oldu. Ev sahibi ise yapmış olduğu savunmada kiralık evin olduğu binanın aile apartmanı olduğunu ve bu nedenle aile birliği olan bir kişiye kiraya vermek istediğini söylediğini dile getirdi. TİHEK ise "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir." maddesine dayanarak ev sahibine ceza kesti.

BEKARA EV VERMEMENİN CEZASI NEDİR, BEKARA EV VERMEYEN NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

TİHEK tarafından yapılan inceleme sonucunda ev sahibi suçlu bulunurken bekara ev vermemenin cezası olarak 4 bin TL ödemesine hükmedildi. Benzer durumlar yaşayan kişilerin şikayetlerini internet üzerinden TİHEK'e yapabilecekleri açıklandı. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden e başvuru yapılabiliyor.

SONRAKİ HABER