Ev Sahipleri Ve Kiracılar Dikkat! Aidatlar İçin Kiranın Yüzde 15'i Uyarısı Yapıldı!

Bazı apartmanlarda ve sitelerde yüksek aidat bedelleri istenmesi büyük sorun olmaya devam ediyor. Emlak uzmanları vatandaşları aidatların kiranın yüzde 15'ini geçmemesi gerektiği konusunda uyardılar. 

Emlak Haberleri 08.11.2021 - 23:29 08.11.2021 - 23:29 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de aparmtanlarda ve sitelerde kat maliklerinden veya varsa kiracılardan alınan ve ortak giderlerin karşılandığı aidatlar sorun olmaya devam ediyor. Bazı lüks sitelerde neredeyse kira fiyatı kadar da kiracılar aidat ödemek durumunda kalıyorlar. Ancak bu aidat miktarının ne kadar olması gerektiği hakkında emlak uzmanları vatandaşlara çok kritik bir uyarıda bulundular. 

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı tarafından yapılan açıklamada ödenmesi gereken aidatlar hakkında bilgi verildi. Özellikle kiracıların ev sahiplerine ödedikleri kira kadar bir de aidat ödemesi yapmasını adaletsizlik olarak değerlendirem Mustafa Hakan Özelmacıklı bunun genel bir sınırı olduğunu söyledi. 

AİDATLAR KİRALARIN YÜZDE 15'İNİ GEÇMEMELİ

Aidatlar hakkında bir değerlendirmede bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Apartmanlarda veya sitelerde aidat miktarları arsa payı ve bağımsız bölüm sayısına göre belirlenmelidir. Bazı sitelerde gerçekten çok yüksek aidatlar tahsil ediliyor. Bu durum hem kiracıları hem de ev sahiplerini sıkıntıya sokuyor. Hatta henüz satılmamış olan dairelerin bile maliyetleri oturanlardan karşılanmaya çalışılıyor. Genel kanaate ve uygulamaya göre bir apartmanda veya sitede aidat bedeli ödenen kira bedelinin en fazla yüzde 15'i kadar olmalıdır.” dedi.

AİDATLAR NASIL BELİRLENİR?

Apartmanlarda veya sitelerde aidatların ne şekilde belirlendiği merak ediliyor. Bu konuda apartman veya site yönetimleri tarafından işletme projesi hazırlanır. Bu bir anlamda bütçe demektir. Bu bütçe içerisinde tahmini giderler yer almaktadır. İşletme projesi kat malikleri genel kurulu tarafından kabul edildiği takdirde aidatlar de belirlenmiş olur. Toplam giderler arsa payına, bağımsız bölüme ve metrekareye bölünerek kat maliklerinin veya kiracıların ödemeleri gereken aidatlare kesinlik kazandırılır. kesinleşen bu aidatlar kat maliklerine tebliğ edilerek uygulamaya sokulur. Yeni aidat bedellerini zamanında ödemeyenlere ise aylık yüzde 5 gecikme faizi uygulanır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@