Ev sahipleri ve kiracılara aidat uyarısı!  Aidat öderken o sınıra dikkat edin!

Kiracılar zaman zaman gelen aidatlar yüzünden sıkıntı yaşıyor. Uzmanlarda lüks sitelerde yaşayan vatandaşları gelen yüksek aidatlara karşı uyardı.

Emlak Haberleri 15.08.2019 - 11:44 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Kiracılar zaman zaman gelen aidatlar yüzünden sıkıntı yaşıyor. Uzmanlarda lüks sitelerde yaşayan vatandaşları gelen yüksek aidatlara karşı uyardı.

Konut fiyatların yükseldiği bugünlerde aynı zamanda aidatlarda eşit oranlarda yükselme eğilimi göstermeye başladı. Kiracılar geçim sıkıntısı ve kira ödemelerinin yanı sıra bir de kaldıkları binalarda aidat ödemek zorunda kalıyor. Aidatları yüksek olan kiracılara uzmanlar uyarıda bulundu.1+1’DE 4+1’DE  AYNI AİDATI ÖDÜYORAidatların kira bedelinden yüksek olamayacağı uyarısında bulunan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, "Yönetim planlarında 1 artı 1 daire de, 4 artı 1 daire de eşit öder yazıyor. Bu adil değil ama yönetim planı bu, sistemin anayasası olduğu için uymak zorundayız. Bu durumda ne yapacağız? Toplanacağız ve 5'te 4 çoğunluğa ulaşacağız. Ancak o zaman yönetim planını değiştirerek adilane bir yönetim planı hazırlayacağız" ifadelerini kullandı. SORUNLAR ORTAYA ÇIKIYOR"Aidat, apartman görevlisi, güvenlik ve sigorta gibi kalemlerde tüm bağımsız bölümlere, yani dairelere eşit dağıtılıyor. Diğerleri ise arsa payı oranında katılımı düzenliyor.” Diyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, “Kanun burada bir husustan bahsediyor, diyor ki; Aksine bir hüküm yoksa. Bu da yönetim planları. Bir ev alırken, işyeri satın alırken tapu ve belediyeye giderek taşınmaz üzerinde takyidat var mı bakıyoruz ama yönetim planı okuma alışkanlığımız yok. Oysa yönetim planları apartman ve site hayatının anayasası. Bu noktayı çok atladığımız için sorunlar ortaya çıkıyor." Dedi.6 İÇİNDE İTİRAZ HAKKINIZ VARAidatların belirlendiği yönetim planlarının, Kat Malikleri Genel Kurulu’nda kabul edildiğini ifade eden Kiraz, “Kat Malikleri Genel Kurulu toplantılarına katılan bir toplum değiliz. Bu toplantılar önce 100 kişiyle başlıyor sonra 20'lere düşüyor. Yani 16-20 kişinin kararıyla belirlenen aidatlarla çok fazla insanı mağdur edebiliyor. Genel Kurul kararına 6 ay içinde itiraz hakkı var. Ancak istenilen aidat kaleminin çok usulsüz olması gerekiyor ki mahkeme iptal kararı versin. Bu nedenle mutlaka yüzde 51'i bulmak ve o genel kurula katılıp aidat oranlarını değiştirmek gerekiyor" dedi.AİDATLAR KİRAYI GEÇEMEZAidatların çoğunlukla güvenlik bedeli nedeniyle yüksek olduğunu belirten Kiraz, "Herkesin şikayeti ve aidatların en yüksek kalemi güvenlik. Adres yine genel kurul. Aidatlarda sadece kiracılar için bir üst sınır var bu sınırın da kirayı geçememesidir” şeklinde konuştu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@