Ev Sahiplerine Kötü Haber! Yeni Ekonomi Programı İle Emlak (konut) Vergisi Yükselecek

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ev sahiplerini üzecek bazı adımları da içeriyordu.

Emlak Haberleri 21.09.2018 - 13:41 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ev sahiplerini üzecek bazı adımları da içeriyordu. İşte detaylar...

Yeni Ekonomi Paketi inşaat sektörünü yakından ilgilendiren pek çok haberi de bünyesinde barındırıyordu. Program içerisinde ev sahiplerini ilgilendiren ise iki önemli gündem maddesi bulunuyor. Bunlardan biri kira zam oranı biri de emlak vergisi hakkında. Emlak Vergisi YükselecekBakan Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan taşınmaz değerleme sitemi ile ilgili açıklamada bulundu. Sistem hayata geçirildiği anda emlak vergisi için rayiç bedeli üzerinden değil gerçek değeri üzerinden emlak vergisi ödenmeye başlanacak ki bu da büyük bir farkın oluşması anlamına gelecek. Çünkü pek çok kişi daha düşük emlak vergisi ödemek için rayiç bedeli düşük göstermeyi tercih ediyordu. Bakan Berat Albayrak konut hakkında "Arsa ve konut alım satımında tapudaki bedel belediye rayiç değeri üzerinden değil gerçek değer üzerinden belirtilmelidir. Taşınmaz değerleme sistemini kurarak gayrimenkul envanterini tamamlayacak süreci hayata geçireceğiz." diyerek son derece önemli bir bilgilendirmede bulundu. Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak Bir diğer önemli açıklama ise kira artış oranı hakkında yapıldı. Bakan Albayrak "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir." diyerek ÜFE yerine TÜFE üzerinden kira zam oranı belirleneceğini duyurdu. Ekim 2018 Kira Artış Oranı ÜFE Mi Yoksa TÜFE Üzerinden Mi Hesaplanacak, Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ...Haber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"
Gelişmelerden Haberdar Olun

@