Ev Sahiplerinin Kiracıdan Senet Alması Yasal Mı?

Ev sahipleri kiralayacakları evler için kiracılardan senet talep edebilmektedirler. Kira karşılığında imzalanması talep edilen bu senetlerin yapılması yasal mı?

Emlak Haberleri 27.12.2021 - 01:16 27.12.2021 - 01:16 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri bazen kiracılara karşı büyük bir güvensizlik duymaktadırlar. Çok sayıda ev sahibi kiracılar taraffından mağdur edildikleri için tüm önlemleri almayı ve tedbirli davranmayı tercih etmektedirler. Bu tedbirler arasında ise en çok başvurulan yol kiracıdan senet alınmasıdır. peki kiracıdan senet almak yasal mı? Kiracıdan senet alınırsa ev sahibi kiralarını garanti altına alır mı? Kiracının verdiği senetin kira sözleşmesinden farkı ne?

KİRACIDAN SENET ALMAK YASAL MI?

Ev sahipleri evlerini kiraya verirken bazen senet talep edebilmektedirler. Ancak burada her iki tarafın da endişleri olmaktadır. Ev sahipleri kiracılarından kira karşılığı olduğu belirtilmesi şartıyle senet talep edebilirler. Burada yasal bir engelleme bulunmamaktadır. Ancak kira karşılığı olduğu belirtilmeden yapılan senetlerin farklı hukuki boyutları olabiliyor. Ev sahipleri bu senetleri kötü niyetli olarak da kullanabilirler. Kiracılar ev sahiplerinin bu taleplerine onay vermek zorunda değillerdir. Böyle bir yasal zorunlulukları da bulunmamaktadır. 

KİRA KARŞILIĞI VERİLEN SENET NE İŞE YARAR?

Kiracı kira karşılığında senet imzaladığında ev sahibi bu seneti bankaya vererek kirasının takibini yapabilir. Ancak kira ödenmediği zaman bu senetin pek bir karşılığı yoktur. Bankalar bu senetler için yasal işlem yapamazlar. Kira ödenmediğinde ilgili senet banka tarafından ev sahibine iade edilir. Ev sahibi iade edilen bu senet için işlem yapabilir. Ancak bu işlem kira ödenmemesi işleminden farklı değildir. 

KİRA SÖZLEŞMESİ İLE SENET ARASINDA NE FARK VAR?

Kira sözleşmesi yapan ev sahipleri hukuken kendilerini güvence altına almışlardır. Bundan dolayı kira sözleşmesi yapan bir ev sahibinin senet alması gibi bir ihtiyacı yoktur. Kiracı kirasını ödemediği taksirde hukuki işlemler kira sözleşmesine dayanarak yapılmaktadır. İcra yolu da kira sözleşmesi esas alınarak işletilmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@