Ev Satarken Gerekli Belgeler Nelerdir? Eksik Belge Olursa Tapu Devri Yapılır Mı?

Türkiye'de konut satışı en çok yapılan işlemler arasında yer alıyor. Peki ev satarken hangi belgeler gerekir? Alıcı ve satıcı hangi evrakları hazırlayarak ev satış işlemi yaparlar. İşte ev satışı hakkında merak edilen detaylar...

Emlak Haberleri 08.07.2021 - 03:00 08.07.2021 - 03:00 Emlak 365

Türkiye'de konut satışları sık yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Fiyat ve ödeme konusunda anlaşan taraflar tapu müdürlüklerine giderek satılacak olan konutun devir işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Peki ev satışı nasıl yapıulır, dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? Ev tapusu nasıl devredilir?

EV SATIŞ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evini satmak isteyen vatandaşlar bu işlemin nasıl tamamlanacağını merak etmektedirler. Öncelikle satıcı ve alıcı sıfatına sahip olanların tapu müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Ancak ev satış işlemi için giderken bazı usullere ve kurallara uyulması gerekir. Bunları eksiksiz yapan vatandaşlar kolay bir şekilde ev satış işlemlerini tamamlayabilirler.

ÖNCELİKLE TAPU RANDEVUSU ALINMALI

Bir evin satışı için anlaşma sağlayan vatandaşlar satış işlemini nihayetlendirmek için tapu müdürlüklerine giderek tapu devrini gerçekleştirmeliler. Bunun için de randevu alınmalıdır. Tapu devri yapmak isteyenler Tapu ve Kadastro genel Müdürlüğü'nün Tapu Randevu Sistemi'ni kullanarak randevu alabilirler. 

Online olarak sistemden randevu almakta zorlanan kişiler için bu rendavu temini için alternatif bir başka yol da bulunmaktadır. Tapu ve Kadastro genel Müdürlüğü'nün telefon hizmetinden de yararlanarak randevu alınabilir. 

Tüm bu iki yolu da kullanmak istemeyenler randevu almadan tapu devri işlemini gerçekleştirebilirler. Ancak bu durumda biraz sıra baklemeleri gerekebilir. Tapu müdürlüklerine giderek numaratörlerden sıra numarası alan vatandaşlar sıraları gelince tapu devri işlemlerini yapabilirler.

EV SATIŞI İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

Ev satışı sırasında yapılacak olan tapu devri işlemi için tapu müdürlüklerinde alıcı ve satıcı taraflarından bazı belgeler talep edilmektedir. 

Ev satmak isteyenlerden tapu müdürlüklerinde nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, tapunun aslı ve fotokopisi, belediyeden alınan emlak vergisi rayiç bedelinin yazılı olduğu belge ve yine belediyeden alınan borcu olmadığına dair belge istenmektedir. 

Ev satın alırken tapu müdürlüklerinde nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, satın alınacak ev için Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi belgeleri talep edilmektedir. 

Bu belgeler eksiksiz olarak hazırlanarak başvuru yapılmalıdır. Belgelerden birisinin eksik olması durumunda işlem yapılmaz ve belge temin edildikten sonra yeni randevu alınarak işlem yapılabilir. Bundan dolayı da zaman kaybı olmaması için belgeler eksiksiz hazırlanmalıdır.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@