Ev Satın Alacaklar Dikkat! Yeni Yılda Ev Fiyatları Uçacak!

Dolar kurundaki artış emlak sektörünü de vurdu. Uzmanlar ev fiyatlarındaki yükselişin yeni yılda da devam edeceğini aktarırken, vatandaşları yatırımları konusunda uyarıyor.

Emlak Haberleri 20.12.2021 - 13:50 20.12.2021 - 13:50 Büşra Uluşen

Türkiye İstatiktik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2020 yılının Kasım ayında 6 bin 574 konut satışı yapılmış ve bu sayı 2021 Kasım'da %69,1 oranında artarak 11 bin 116'ya yükseldi. 

2021 yılında, konut talerbindeki artış beraberinde yeni konut üretiminde daralmayı getirdi. Bu arz talep dengesizliği ise ev fiyatlarının son bir yılda yüzde 40 oranında yükselmesine neden oldu. Ev fiyatlarının 2022 yılında da yükselişte olacağını aktaran inşaat sektörü temsilcileri, vatandaşların konuta yatırım yaptıklarına dikkat çekti. 

Güvenli Yatırımın Adresi Konut Satın Almak!

2021 yılında dolar ve altın fiyatlarındaki yükseliş, vatandaşları farklı yatırım alanlarına itti. Dalgalı kur nedeniyle dolar ya da altın yatırımı yapmaya cesaret edemeyen kişiler, konut satın alarak güvenli bir yatırım yaptığını düşünüyor. Öyle ki son bir yılda konut fiyatlarındaki yüzde 40'lık artış da bu düşünceyi destekler nitelikte. 

Türk Lirasıyla Borçlanmayı Tercih Ediyorlar!

Vatandaşların büyük bir kısmı dolar ya da altın yatırımı yapmak yerine uzun vadeli kredi çekerek Türk lirasıyla borçlanmayı tercih ediyor. Bunun yanında 2022 yılının ilk aylarında inşaat malzemelerine de büyük bir zam yapılması bekleniyor. Bu nedenle uzmanlar yatırım yapmak isteyenlerin acele etmesini ve en geç Aralık-Ocak ayları içerisinde satın alma gerçekleştirmelerini öneriyor. 

Göçler Talebi Artırıyor

2021 yılında konut talebindeki artış nedeniyle yeni konut üretiminde durağanlık yaşandı. Öyle ki Türkiye'ye gelen mülteciler ve yabancı uyruklu kişiler de konut talebinin artmasının başlıca nedenlerinden biri oldu. Ayrıca yangın, sel ve deprem felaketlerinin ardından müstakil konutlara da ilgi arttı. 

Yeni Yılda Daha da Pahalanacak!

Son aylarda dolar kurunda yaşanan hızlı artış ile yeni yılda birçok inşaat malzemesine zam yapılması bekleniyor. Aralık ayında henüz bu zam oranları konut fiyatlarına yansıtılmadı. Ancak yeni yıl ile birlikte yapılacak olan zammın ev fiyatlarına yansıması ve diğer etkenlerle birlikte büyük bir yükseliş grafiğini gösterecek. Bu nedenle inşaat sektörünün önde gelen isimleri, ev sahibi olmak isteyen veya yatırım yapmak isteyen vatandaşların bir an önce satın alma işlemlerini gerçekleştirmesini öneriyor. Öte yandan evini satmak isteyenlerin ise biraz daha beklemeleri ve piyasayı takip etmeleri öneriliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@