Ev Satın Alırken Emlakçı Komisyonu Ne Kadar?

Ev satın alırken sahibinden satılık ev ilanları üzerinden alımda bulunmadıysanız ödemeniz gereken masraflardan biride emlakçı komisyonudur.

Emlak Haberleri 01.07.2018 - 15:00 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Ev satın alırken sahibinden satılık ev ilanları üzerinden alımda bulunmadıysanız ödemeniz gereken masraflardan biride emlakçı komisyonudur.

Emlakçılar sayesinde ev sahipleri çok daha kolay bir şekilde evlerini satarken, satılık ev arıyorum diyen kişilerde aradıkları özelliklere ve fiyata sahip olan evi çok daha kısa sürede bulmaktadır. Tarafları bir araya getiren emlakçılar sundukları bu hizmet karşılığında emlakçı komisyonu tahsil ederek kazanç elde etmektedir. Peki, ev satın alırken emlakçı komisyonu ne kadar?



Emlakçı Komisyonu İçin Yasal Düzenleme Yapıldı 



Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçılar ile vatandaşları en çok karşı karşıya getiren konuların başında yer alan emlakçı komisyonu hakkında yasal düzenlemeler için Resmi Gazete'de Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik yayımlayarak bir dizi düzenlemede bulunmuştu. Buna göre yeni emlakçı komisyonu oranı belirlenmişti. 



Yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber emlakçı komisyonu için üst sınır yüzde 4 olarak belirlendi. Buna göre artık emlakçılar satıllmasına aracılık ettikleri konutlar için en fazla yüzde 4 oranında komisyon talep edebilecekler. Bu tutar tarafların anlaşmasına göre ya konutu satan ve konutu alan kişi arasında yüzde 2 - 2 olarak paylaştırılaca ya da tek bir kişi tarafından ödenecek. Ancak yüzde 4 sınırı kesinlikle aşılmayacak. 



Emlakçı Komisyonunu Kim Öder?



Emlakçı komisyonu ödemesini yüzde 2 taşınmazı satan yüzde 2 oranında ise taşınmazı alan taraf olmak üzere hem alıcı hem de satıcı taraf paylaşarak ödemektedir. Ancak konut pazarlığı yapılırken işin içine emlakçı komisyonu da dahil edilerek bu tutarın tek bir kişi tarafından ödenmesi de mümkündür. Yani konut fiyatında indirim yapmayan ev sahibinin bu rakamın tümünü ödemeye razı olması ya da büyük bir indirim alan evi satın alacak olan kişinin bunun karşılığında tüm komisyonu kendisinin ödemesi yaygın olarak tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. 



Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@