Ev Satışları Arttı, Konutta Rekor Beklentisi Güçlendi!

Üst üste gelen faiz indirimi müjdeleri ile konut satış rakamları her geçen gün artarken güçlenen talep ile 2019 yıl sonunda konutta rekor beklentisi güçlendi. Detaylar haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 29.10.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Üst üste gelen faiz indirimi müjdeleri ile konut satış rakamları her geçen gün artarken güçlenen talep ile 2019 yıl sonunda konutta rekor beklentisi güçlendi. Detaylar haberimizde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından göreve getirilen Murat Uysal faiz indirimlerine devam ediyor. Göreve geldiği günden bu yana 3 toplantıya başkanlık eden Uysal bu 3 toplantıda toplam 1000 puanlık faiz indirimi yaptı. Merkez Bankası politika faizi yüzde 24 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekildi. Faiz İndirimleri En Çok Konut Sektörüne Yaradı! Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri sonrası bankaların konut kredisi faiz oranları da hızla düştü. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yüzde 0.99 konut kredisi kampanyası başlatırken özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından uygulunan yüzde 1.04 konut finansmanı kar payı oranı oldu. Yapılan indirimler ile durma noktasına gelen konut satışları adeta büyük bir patlama yaşadı. Eylül ayı konut satış rakamları 150 bin bandına yaklaşarak 2019 yılının rekorunu kırdı.Konu hakkında Posta Gazate'sine açıklamada bulunan Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Özel bankalar da konut faizini kamu bankaları gibi yüzde 1’in altına düşürürse 1 milyonluk yıl sonu satış hedefi aşılır” diyerek bu sene sektörün 1 milyonluk konut satış barajı aşacağı müjdesini verdi. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@