Ev Tapusu 3 Kişi Üzerine Olabilir Mi, Hisseli Tapuların Masrafları Daha Fazla Mı Olur?

Ev satın almak isteyenler bazı durumlarda hisseli tapu imkanının bulunup bulunmadığını merak ediyorlar. Bir evin tapusu 3 kişinin üzerine olabilir mi? 

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 21:03 18.11.2021 - 21:03 Engin Uzunoğlu

Ev satın almak isteyenler bu satış işlemi sonrası tapu devri ile alakalı olarak çok sayıda ayrıntıyı merak ediyorlar. Bir evin tapusu 3 kişinin üzerine yapılabilir mi? Tapu ile alakalı yasalar ve kanunlar buna izin veriyor mu? Tapunun çok kişiye ait olması mümkün mü? Hisseli tapularda tapu masrafları artar mı? İşte ev tapuları ile alakalı olarak merak edilenler...

EV TAPUSU 3 KİŞİ ÜZERİNE OLABİLİR Mİ?

Ev tapuları bir kişinin üzerine olabildiği gibi birden fazla kişi üzerine de olabi,lir. Bu konuda herhangi bir yasal zorluk bulunmamaktadır. Zira miras yoluyla bir evin tapusunda çok sayıda mirasçının hak sahibi olması sıklıkla görülen bir şeydir. Evlerin mükiyetlerinde tek kişili tapu ve çok kişili tapu arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. 

Bir evin tapusunun hisseli tapu olması o ev üzerinde birden fazla kişinin mülkiyet hakkının bulunduğu anlamına gelmektedir. Lakin bu hisseli tapularda evlerin hangi alanında hangi hissedarın mülkiyet sahibi oldukları bilgisi bulunmaz. O evin tasarrufunda herkes hissesi oranında hak sahibi olurlar. 

TAPU MASRAFI HİSSEDAR SAYISINA GÖRE Mİ BELİRLENİR?

Bir ev için hisseli bir tapu çıkarılmak istendiğinde masrafların ne olacağı da araştırılıyor. Tapu masrafı hissedar sayısına göre değişir mi? Bu konuda uygulamalar gayet açık olduğu biliniyor. Tapu masrafları ilgili evin satış bedeli üzerinden hesaplanmaktadır. Bir tapuda hissedar sayısı fazlaysa tapu masrafları bu hissedarlar arasında bölüşülür. Ödenecek olan tapu masrafına tüm hissedarlar hisseleri oranında katılırlar. Birden çok kişinin tapuda hissedar olması tapu masrafını arttırmaz. Her hissedar alım satım işlemlerine ilişkin kendi paylarına düşen masrafı ödemekle yükümlüdürler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@