Ev Üzerinde Bulunan İpotek Borcunu Ödeyenlerin Tapu Müdürlüğü'nde Yapacağı İşlemler

Gayrimenkulü üzerinde ipotek bulunan vatandaşlar, ipotek borcunu ödediklerinde Tapu Genel Müdürlüğü'nde yapmaları gereken işlemler bulunuyor.

Emlak Haberleri 18.11.2019 - 17:52 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Gayrimenkulü üzerinde ipotek bulunan vatandaşlar, ipotek borcunu ödediklerinde Tapu Genel Müdürlüğü'nde yapmaları gereken işlemler bulunuyor. Bu işlemler ve elektronik ipotek kaldırma işlemi detayları haberimizde.

Ev, işyeri, arsa, konut ve benzeri gayrimenkulleri üzerinde ipotek borcu bulunan vatandaşların ipoteklerinin kaldırmaları için borçlarını tamamen ödemeleri gerekiyor. İpotek borçlarını bankaya tamamen ödeyen vatandaşların yapmaları gereken işlemleri ve Tapu Genel Müdürlüğü tarafından konuya dair yapılan açıklamanın detaylarını Emlak365.com olarak sizlerle paylaşıyoruz. İPOTEK KALDIRMA İŞLEMLERİKonut kredisi kullanarak ev alanların evlerinin üzerinde bulunan ipotekler ya da farklı nedenlerinden dolayı evleri ipotek altında olanlar; borçlarını tamamen ödediklerinde Tapu Genel Müdürlüğü'ne başvuru yapacaklar. Burada ki işlemleri tamamlayan vatandaşların evlerinin üzerinden ipotek kalkacak. Konuya ilişkin sürecin nasıl işleyeceğine dair Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama detayları şu şekilde;Soru: Bankaya ipotek borcumu ödedim. Taşınmazımın üzerindeki ipoteği terkin ettirmem için ne yapmam gerekiyor?"Cevap: Tapu Sicili Tüzüğünün 88. maddesi gereğince ipotek terkin evrakları elden ibraz edilemeyeceğinden, ipotek terkinine ilişkin harcın da ödendiği bilgisini içeren evrakın banka tarafından ilgili Tapu Müdürlüğüne gönderilmesi halinde ipotek terkini işlemi gerçekleştirilecektir. Ayrıca Ziraat Bankası ile yapılan Protokol kapsamında ipotek terkinleri elektronik ortamda yapılabilmektedir."Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@