Ev Yatırımı Yapacaklar Dikkat! Ev Fiyatlarının En Pahalı Olduğu ve En Hızlı Olduğu Şehirler Belli Oldu

Emlak sektörüne ilişkin yayımlanan yeni bir araştırma sonuçlarında en çok ev aranılan, en çok konut stoku olan, en hızlı ev satılan şehirler açıklandı.

EMLAK HABERLERİ 27.03.2020 - 15:32 15.07.2021 - 00:08 SERHATMEDYA

Emlak sektörüne ilişkin yayımlanan yeni bir araştırma sonuçlarında en çok ev aranılan, en çok konut stoku olan, en hızlı ev satılan şehirler açıklandı. Ev alacak veya ev satacak vatandaşlar için yapılan bu araştırma sonuçlarına ilişkin verileri sizlerle paylaşıyoruz.

Emlak ve konut sektörüne ilişkin yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaştıldı. Kaonut alım ve satımları ile ilgili olarak teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa tarafından yapılan araştırmada ev alacak, ev satacak veya yatırım yapacak vatandaşlara ipucu oluşturacak veriler yer aldı. EV FİYATLARININ YÜKSEK OLDUĞU ŞEHİRLERKonut ve Gayrimenkul sektörüne ilişkin yapılan araştırma sonuçlarında konut fiyatları metrekare hesabı üzerinden en fazla olan şehirleri Muğla, İzmir ve İstanbul oldu. Muğla’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 500 TL, İstanbul'da 3 bin 600 TL ve İzmir'de ise 2 bin 946 TL. Bu şehirlerin ardından konut satış rakamları ile üst sıralarda bulunan diğer şehirler ise Aydın, Çanakkale, Antalya, Balıkesir, Yalova ve Isparta oldu. EN FAZLA KONUT STOKU OLAN ŞEHİRLERKonut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut stoklarının önemli bir bölümü azalmıştı. Bu süreç sonunda en fazla konut stoku olan şehir ise İstanbul oldu. İstanbul'un ardından satılmayı bekleyen konutların en fazla olduğu şehirler ise şunlar; Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Balıkesir, Aydın, Adana. Endeksa verilerine göre Konut stoku rakamları İstanbul’da 266.883, Ankara’da 138.037, İzmir’de 76.516, Antalya’da 47.550, Bursa’da 29.013 adet. KONUT PAZARLAMA SÜRELERİKonut Pazarlama Süresi en fazla olan şehirler Muğla, Karabük, Tunceli, Trabzon, Düzce oldu. Muğla'da konut pazarlama süresi ortalama 92, Karabük'te ise 90 gün. Konut pazarlama süresinin en düşük olduğu iller ise Iğdır, Adana, Şırnak, Bayburt, Bitlis oldu. Liste başında yer alan Şırnak'ta konut pazarlama süresi 60 gün. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@