Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek? 10 Mayıs Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine ödenen evde bakım paralarında son durum merak ediliyor! Peki, evde bakım parası ne zaman yatacak?

Finans 10.05.2022 - 14:58 10.05.2022 - 17:34 Duygu Dilan Duman

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım parası ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına her ay düzenli olarak yatırılmaya devam ediyor. Mayıs ayının da gelmesiyle 10 Mayıs Salı günü itibariyle evde bakım maaşı yatan iller merak edilmeye başladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç ağır hasta, yaşlı ve engelli kişilere bakmakla yükümlü olan kişilere yapılan ödemelerde son durum araştırılmaya devam ediyor.

Mayıs Ayı Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

2022 Mayıs ayına ilişkin evde bakım paralarında geri sayım devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilgili kişilerin hesaplarına her ayın 15’i ile 31’i arasında yatırılan evde bakım parası, yine ayın 15’inde hesaplara aktarılmaya başlayacak. Evde bakım parası yatan iller kapsamında ihtiyaç sahiplerine evde bakım paraları ödenecek.

Evde Bakım Maaşı Kimlere Ödenir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ağır hasta, yaşlı ve engelli bireylerin yakınlarına evde bakım parası ödenmektedir. Ancak bu destek ödemesinden yararlanmak için belirli bazı şartları sağlanması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ilgili hastanelerden alınacak engelli sağlık kurulu raporu kapsamında engel oranı en az yüzde 50 ve ‘’ağır engelli’’ olunması gerekmektedir. Bu kişilerin yakınlarına evde bakım parası ödemesi yapılmaktadır.

Evde Bakım Parası Ne Kadar?

evde-bakım-parası-yatan-iller-7-mayıs

Evde bakım parasına ilişkin 2022 yılının Ocak ve Temmuz aylarında geçerli olmak üzere evde bakım paralarının 2.354 TL’ye çıkarıldı. Ayın 15’inden itibaren evde bakım paraları 2022 yılının ilk 6 ayı için belirlenen miktara göre ilgili kişilerin hesaplarına aktarılacak.

Evde Bakım Parası Yatan İller Listesi!

Evde bakım parası henüz hesaplara geçmedi. Önümüzdeki günlerde hesaplara aktarılacak evde bakım paraları kapsamında vatandaşların e – Devlet üzerinden evde bakım maaşı sorgulamalarını yapmaları mümkündür. ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ ekranından evde bakım parası sorgulama yapılabilir.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@