Evde Bakım Maaşı / Parası Yatan İller Listesi Güncellendi!

Evde Bakım maaşı alan kişiler için Aralık ayı evde bakım parası yatırma işlemleri devam ediyor. 10 Aralık - 11 Aralık evde bakım maaşı yatan iller listesi güncellendi.

Evde Bakım Maaşı / Parası Yatan İller Listesi Güncellendi!

Evde Bakım maaşı alan kişiler için Aralık ayı evde bakım parası yatırma işlemleri devam ediyor. 10 Aralık - 11 Aralık evde bakım maaşı yatan iller listesi güncellendi.

Evde bakım maaşı yatan iller yavaş yavaş belirlenmeye devam ediyor. 11 Aralık 2018 evde bakım maaşı yatan iller listesine Ordu katıldı.Aralık evde bakım maaşı yatan iller listesinde ilk yer alan il böylelikle Ordu oldu.Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilri, Evde Bakım Aylığı Şartları Neler?Muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen bireylerin yükünü hafifletmek için başlatılan evde bakım maaşı belirli kriterleri taşıyan kişilere devlet tarafından ödeniyor. Evde bakım parası almak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması yeterliyken bakım maaşı alınacak olan kişinin ise en az yüzde 40 oranında engelli olduğunu gösteren sağlık raporu alınması şartı aranmaktadır.Buna ek olarak evde bakım parası alacak olan hanenin toplam aylık gelirinin asgari ücretin üçte ikisini aşmaması şartı bulunmaktadır. Yani aynı hanede yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı aranmakadır.Evde Bakım Parası Aylığı Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenmekte olup bu nedenle başvurular da kurum tarafından kabul edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri ya da ilçe müdürlükleri üzerinden kabul edilmektedir.Evde bakım başvurusu için ilk adım olarak SYDV’lerden alınan sevk ile bakanlığın yetki verdiği sağlık kurullarından rapor alınması gerekiyor. Ardından ücretsiz olarak verilen sağlık raporu ile bu raporda belirtilen engellilik oranı üzerinden muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve ardından engelli aylığı bağlanıyor.Evde Bakım Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
  • Engelli ve bakıcı olarak evraka yazılı olan kişilerin kimlik belgeleri,

  • Kurumun yetkilendirdiği sağlık kuruluşundan alınan kişinin engel oranını gösteren rapor,

  • Engelli bireye ait 2 adet resim,

  • Engelli bireyin eğitim durumunu gösteren belge varsa eklenecek,

  • Anne ve baba boşanmışsa boşandığını gösteren belge,

  • Vasis ataması varsa bunu gösteren mahkeme kararı.Evde Bakım Maaşı Kaç Lira?Devlet tarafından ödenen tüm maaşlarda olduğu gibi evde bakım parası içinde yıllık zam yapılmakta olup 2018 evde bakım maaşı 1.179 lira olarak ödenmektedir.Haber Kaynağı: Emlak365.com