Evde bakım maaşı zammı ne kadar oldu? 2022 zamlı evde bakım parası kaç TL?

Asgari ücret zammı sonrasında evde bakım maaşı ücreti arttı. Evde bakım maaşı Temmuz 2022 kaç TL oldu ortaya çıktı.

Evde bakım maaşı zammı ne kadar oldu? 2022 zamlı evde bakım parası kaç TL?

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında evde bakım maaşına da zam geldi. 2 Temmuz günü açıklanan asgari ücret zammı ile net tutar 5 bin 500 lira oldu. Buna göre de asgari ücret üzerinden belirlenen evde bakım parasının tutarı da arttı.

Evde bakım maaşı ne kadar oldu Temmuz 2022?

Yaşlı ve bakıma muhtaç bir bireyin bakımını üstlenen kişilere, evde bakım maaşı ödeniyor. Asgari ücret zammı sonrasında evde bakım maaşı da 2 bin 706 liradan, 3 bin 304 liraya yükselmiş oldu.

Evde bakım maaşı, normal şartlarda her ayın 15'inden sonra illere göre hesaba yatırılıyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı sonrasında, evde bakım maaşının bayram öncesinde zamlı haliyle hesaplara yatırılacağı bildirildi.

Buna göre evde bakım maaşı alan kişilerin hesabında Temmuz ayında 3 bin 304 lira para yatacak.

Evde bakım maaşını kimler alabilir?

Evde bakım maaşı alabilmek için en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor.

Engel oranı yüzde 50'den daha düşük olanlara ise evde bakım maaşı ödenmemektedir. Bu yardımdan faydalanabilmek için hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık gelirin, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olması şartı aranmaktadır.

Yapılan yeni düzenleme ile birlikte üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Ayrıca engel oranına bakılmaksızın, 18 yaşın altındaki çocuklar için engelli sağlık raporunda özel koşul gerektirir ibaresinin yer alması halinde evde bakım maaşı ödenmektedir.