Evde Bakım Parası Alanlar Dikkat! Maaşınız Kesilebilir İşte O Nedenler

Evde bakım parası almak için tüm şartların sağlanması ve bunun dışında sağlanan şartların da korunması gerek. Aksi durumda maaş kesilir. İşte evde bakım parası kesilme nedenleri.

Finans 22.02.2022 - 14:44 22.02.2022 - 14:44 Mustafa Karagöz

Evde bakım parası ödemeleri her ay düzenli hak sahiplerine yatıyor. Ödemeler Ocak 2022 döneminde artarken vatandaşlar daha yüksek tutardan devlet desteği almayı sürdürüyorlar. Özel şartların sağlanması durumunda ödenen evde bakım maaşı ödemelerinde, sağlanan koşulların devam ettirilmesi zorunluluğu da bulunuyor. 

EVDE BAKIM MAAŞI KESİLME NEDENLERİ 2022

2022 yılında evde bakım maaşı ödemesi alan vatandaşlar için dikkat edilecek şartların başında hane gelir şartı geliyor. Bilindiği üzere evde bakım maaşı ödemeleri muhtaçlık durumunda ödeniyor. Ödemeler ailenin hane gelir düzeyinin düşük olması durumunda sağlanırken eğer ailenin gelir düzeyi artar ve eve giren maaşlar olursa ödenecek rakamlar artar. Evde bakım parası ödemeleri sadece ihtiyaç sahibi ailelere sağlanır bu kapsamda yüksek geliri olanlara ödenmez. 

Evde bakım maaşının kesilme nedenlerinden bir tanesi de uzun süreli maaş alınmama durumu. Hak sahibi olan vatandaşlar PTT hesabında biriken parayı uzun süre kontrol etmez veya almazsa ödemelerden faydalanamaz. Bu kapsamda vatandaşların ödemeleri uzun süreli hesaplarında bırakmamaları öneriliyor. Bunun için evde bakım parası alanların bu ödemelerini on dönemden fazla hesapta bekletmemeleri gerekiyor.

Süreli rapor kapsamında sağlanan evde bakım maaşı ödemelerinde raporun süresinin tamamlanması ödemelerin kesilmesine neden olabilir. Hak sahiplerinin bunun kontrolünü yapmaları gerekiyor. 

18 yaşından küçük ve engelli kapsamında ödenen evde bakım maaşları hastanın 18 yaşına geldiğinde kesilir. 

Tüm bunların dışında vatandaşların evde bakım parası ödemelerinden feragat ettiklerini bildirmeleri yada ölüm durumunda aylıklar kesilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@