Evde Bakım Parası Alanlar İçin 20 Mayıs Son Tarih! Bakan Yanık Duyurdu!

Evde bakım maaşı alanlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan kritik duyuru geldi! 20 Mayıs tarihi ise son gün! İşte detaylar…

Finans 14.05.2022 - 16:27 14.05.2022 - 16:27 Duygu Dilan Duman

Türkiye’de çok sayıda dar gelirli vatandaş için yapılan sosyal yardım ödemelerinde 2022 yılı itibariyle birçok yenilik yapıldı. Asgari ücrette gelen zam sonrasında birçok destek ödemesinde de artış görülürken, diğer yandan enflasyon gibi unsurlar yapılan artışları da gölgede bıraktı. Yarından itibaren hesaplara geçmeye başlayacak evde bakım paraları hakkında ise Bakan Yanık’tan kritik açıklamalar yapıldı!

20 Mayıs Tarihi Son Gün!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli vatandaşların bakımını üstlenen yakınlarına yapılan evde bakım destek ödemelerine ilişkin ödemelerin 15 Mayıs 2022 tarihi itibariyle başlayacağını duyurdu. Tüm ödemelerin ise tamamlanacağı tarih 20 Mayıs 2022 olarak açıklandı. Ödemelerini gelecek bu paralara göre yapan vatandaşlar için tarihler önem arz etmeye devam ediyor.

1 Milyar 278 TL Ödeme Yapılacak!

deryanık-1

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yarından itibaren başlamak üzere evde bakım paralarının yatırılmaya başlayacağını ifade etti. Toplamda 1 milyar 278 milyon TL evde bakım yardımı ilgili kişilerin hesaplarına 20 Mayıs tarihine kadar yatırılacak. Engelli vatandaşlara yükümlü hak sahiplerinin alabildiği evde bakım parası kapsamında vatandaşların hesaplarına ödemeler yapılmaya başlayacak.

2022 Evde Bakım Parası Ne Kadar?

Evde bakım paralarında 2022 yılında yeni oranlar belirlendi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Yanık, bakıma muhtaç engelli vatandaşların yakınlarına yapılan ödemelerin aylık 2 bin 354 TL olduğunu hatırlattı. Mayıs ayı itibariyle ayrıca bu destekten toplamda 543 bin vatandaşın yararlanacağı ifade edildi.

Evde Bakım Maaşı Yattı Mı? – Evde Bakım Parası Sorgulama

Evde bakım parası ödemeleri her ayın 15 ile 31’i arasında yapılmaya devam ediyor. Mayıs ayında ise Bakan Yanık’ın açıklamasına göre 20 Mayıs ödemlerin tamamlanacağı son tarih olarak açıklandı. Evde bakım parası maaşı sorgulama işlemleri ise e – Devlet üzerinden ‘’Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama’’ ekranı aracılığıyla yapılabilmektedir.

Yorumlar (17)
Tüm Yorumları Göster

Gelişmelerden Haberdar Olun

@