Evde Bakım Parası Alanlara Müjde! 1798 TL Zamlanacak En Düşük Rakam Belli Oldu Daha da Artabilir

Evde bakım maaşı ödemeleri yapılan son zamların ardından 1798 TL olarak ödeniyordu. Ödemelere yeni yılda zam gelecek olup bu tutar artacak. Yeni zamlı maaşlar ise Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak

Evde Bakım Parası Alanlara Müjde! 1798 TL Zamlanacak En Düşük Rakam Belli Oldu Daha da Artabilir

Türkiye'de vatandaşların en fazla yararlandıkları destek ödemelerinin başında evde bakım maaşları geliyor. Evde bakım maaşı hasta, engelli, kendi kişisel bakımını yapamayan vatandaşların bakımlarını yapan yakınlarına ödeniyor. Özel başvuru şartları ile alınan desteklerden faydalanmak isteyenler için Ocak 2022 döneminde ise ödenen rakam artacak.

EVDE BAKIM MAAŞLARINA OCAK 2021'DE ZAM

Evde bakım maaşı ödemeleri yılda iki defa zam alır. Ocak ayında zamlanan evde bakım paraları Temmuz ayında yılın ikinci zammını alır. Birçok destek ödemesinde olduğu gibi evde bakım maaşları asgari ücrete değil memur maaşlarına endekslidir. Memur maaşlarına yapılan yılda iki zammın aynısı evde bakım maaşlarına yapılır. Son olarak Temmuz 2021 döneminde maaş zammı alan vatandaşlar o tarihten itibaren 1798 TL ödeme alıyorlardı.

Ocak 2021'de memurlara yüzde 5 net zam ve yaklaşık yüzde 10'luk enflasyon farkı zammı yapılacak. Yüzde 15'lik zam evde bakım parası ödemelerinin de artmasını sağlayacak. Memur maaşlarına yapılacak zam oranıyla artacak olan evde bakım maaşlarının 2000 TL hatta daha üzeri bir rakam olacağı öngörülüyor. Net zam ise 3 Ocak tarihinde TÜİK tarafından ilan edilecek enflasyon oranları sonrasında belli olacka.

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL ALINIR?

Evde bakım maaşı; hasta, engelli, kendi kişisel bakımını yapamacak olan vatandaşların bakımlarını üstlenen yakınlarına ödenir. Destek ödemesi almak için Aile Bakanlığı birimlerine başvuru yapılması gerekiyor. Başvuruların ardından kurum sağlık raporu ve hane gelir şartlarını sağlayanlara evde bakım maaşı ödemesi bağlar.

Evde bakım parası ödemeleri düzenli destekler kapsamında olup her ay düzenli olarak ödenir. Evde bakım maaşı almak isteyenler kendi ilçelerinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapabilirler.

SONRAKİ HABER