Evde Bakım Parası Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? 4 Nisan 2022 Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileri?

Evde bakım parası ödemelerine dair araştırmalar sürüyor. Nisan 2022 evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak? Evde bakım parası Nisan ayı ödemeleri başladı mı?

Finans 04.04.2022 - 00:05 04.04.2022 - 00:05 Engin Uzunoğlu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından milyonlarca vatandaşa her ay bazı sosyal yardım kalemlerinde ödemeler yapılıyor. Çeşitli şartları karşılayan vatandaşlar bu ödemeleri almaya hak kazanıyorlar. Her ay yapılan ödemeler ile vatandaşlar ekonomik olarak destekleniyor. Aile Bakanlığı'nın verdiği sosyal yardımlardan birisi de evde bakım parası oluyor. Peki evde bakım parası nedir ve kimlere kaç TL olarak ödenir? 

EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım programları içerisinde yer alan evde bakım parası kapsamlı bir sosyal yardımdır. Bu sosyal yardımda amaç bakıma muhtaç olan kişilerin aile ortamında bakımlarının sağlanmasının desteklenmesidir. Engelli aile üyelerine bakan vatandaşlar bu şekilde sosyal yardım almaktadırlar. Evde bakım parası bakıma muhtaç engellilere veya yaşlı insanlara değil onların bakımlarını üstlenen kişilere verilmektedir. 

EVDE BAKIM PARASI AYLIK KAÇ TL'DİR?

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar ödemelerin ne kadar olduğunu da merak ediyorlar. Bu sosyal yardım da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın diğer sosyal yardımları gibi memur maaş katsayısına bağlanmıştır. Bu sosyal yardım memur maaşları zamlandıkça artmaktadır. Şu anda evde bakım parası aylık 2.706 TL olarak ödenmektedir. Evde bakım parası Temmuz 2022'de yeniden zamlanacak ve yeni miktar belirlenecektir. 

EVDE BAKIM PARASI SMS SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım parasının yatıp yatmadığı merak edilmektedir. Bu ödemelerinin yapılıp yapılmadığına dair SMS sorgulaması yapılabilmektedir. Evde bakım maaşını Zİraat Katılım üzerinden alan vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne "BAKIYE" yazarak 4747'ye SMS göndererek evde bakım maaşı ödemelerinin yatıp yatmadığını öğrenebiliyorlar. 

E-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA LİNKİ

E-devlet üzerinden de vatandaşlar evde bakım parası ödemelerini sorgulayabiliyorlar. Bunun için e-devlet sistemine evde bakım parası alan kişinin giriş yapması gerekmektedir. Ardından Aile Bakanlığı'Nın hizmetleri arasında bulunan ödeme sorgulama kısmında merak edilen bilgilere ulaşılabilmektedir. 

EVDE BAKIM PARASI NİSAN 2022 ÖDEMELERİ YAPILDI MI, PARALAR HESAPLARA NE ZAMAN YATAR?

Evde bakım parası için standart bir ödeme gününün olmamasından dolayı vatandaşlar ödemelerin ne zaman yapılacağını araştırmaktadırlar. Şu anda Türkiye'nin herhangi bir ilinde evde bvakım parası Nisan 2022 ödemeleri yapılmadı. Evde bakım parası ödemeleri ilden ile farklı günlerde yapılmaktadır. Bu ödemeler de genellikle her ayın 15'i ile 31'i arasında hak sahibi vatandaşların hesaplarına yatmaktadır. Şu anda evde bakım parası ödemeleri yapılmadığı gibi ne zaman ödeneceği konusunda da bilgi bulunmamaktadır.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@