Evde Bakım Parası Ödemeleri Yapıldı Mı, Paralar Hesaplara Yattı Mı? Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi Belli Oldu!

Hak sahibi vatandaşlara Aile Bakanlığı tarafından verilen evde bakım parası Ocak 2022 ödemeleri yapıldı mı? Evde bakım maaşı hangi illerde yattı? Evde bakım parası yatan iller listesi...

Finans 10.01.2022 - 01:20 10.01.2022 - 01:20 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çok çeşitli sosyal yardım programları uygulanmaktadır. En yoğun şekilde yararlanılan sosyal yardım programı ise evde bakım parası olmaktadır. Peki evde bakım parası nedir? Evde bakım parası kimlere verilir? Evde bakım parası kaç TL'dir? Evde bakım parası ödemeleri ne zaman yapılır? İşte evde bakım parası hakkında merak edilen tüm detaylar...

EVDE BAKIM PARASI NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

Bakıma muhtaç durumda olan ve bu bakıma muhtaçlık durumu sağlık raporu ile belgelenen vatandaşların aile ortamında bakımlarının yapılabilmesi amacıyla verilen sosyal yardım türüdür. Aile Bakanlığı bakıma muhtaç kişilerin bakımlarını üstlenen ailelerine her ay evde bakım parası adı altında ödeme yapmaktadır. Evde bakım parası bakıma muhtaç olan vatandaşa değil onun bakımını üstlenen ailelere verilmektedir. Amaç engellilik durumu olan vatandaşların yaşamlarını aile ortamında devam ettirilmesini sağlamaktadır. 

ev bakım parası kaç tl oldu

EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL'DİR?

Evde bakım maaşı olarak hak sahibi vatandaşlara her ay ödeme yapılmaktadır. Bu ödemenin miktarı Aile Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Sosyal yardımlara yapılacak zamlar memur maaş katsayısına bağlandığı için memur maaşlarına zam geldikçe evde bakım parası da artmaktadır. Dolayısıyla Ocak 2022'de evde bakım maaşına da zam uygulandı. Evde bakım parası almaya hak kazananlar bu aydan itibaren 2.292 TL ödeme alacaklar. Temmuz 2022 tarihine kadar bu rakam geçerli olacak ve evde bakım parası bu tutar üzerinden ödenecek.

EVDE BAKIM PARASI NE ZAMAN ÖDENİR?

Evde bakım parası için çok sistemli bir ödeme periyodu bulunmamaktadır. İller bazından ödeme yapıldığı için farklı günlerde ödemeler yapılabilmektedir. Ancak olağanın dışında bir durum olmadıkça evde bakım parası ödemeleri ayın 15'i ile 30'u arasında yapılmaktadır. Valiliklerce yürütülen bu ödeme süreçleri her ayında 15'inden sonra başlamaktadır. Ödemeler hak sahibi vatandaşların banka hesaplarına yatırılmaktadır.

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLERİN LİSTESİ!

Evde bakım parası ödemelerinin hangi illerde yapıldığı merak edilen ve sık sık internette sorgulama yapılan konular arasında yer alıyor. Evde bakım parası ödemeleri 10 Ocak 2021 Pazartesi günü itibariyle henüz herhangi bir ilde yapılmadı. Ödemeler yapıldıkça evde bakım maaşı ödenen illerin listesini haberimizde takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@