Evde Bakım Parası Yattı Mı? 12 Ağustos 2021 Evde Bakım Maaşı Ödenen İller Listesi!

Evde bakım maaşı Ağustos ödemeleri yapıldı mı? Evde bakım parası yatan iller listesinde hangi iller var? 12 Ağustos 2021 Perşembe evde bakım maaşı yatan iller listesi...

Evde Bakım Parası Yattı Mı? 12 Ağustos 2021 Evde Bakım Maaşı Ödenen İller Listesi!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımların en çok kullanılanı olan evde bakım maaşı hakkında araştırmalar yoğunlaşmaya başladı. Evde bakım parası Ağustos ayı ödemeleri yapıldı mı? 12 Ağustos 2021 Perşembe günü evde bakım parası yatan iller listesinde hangi iller var?

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR, KİMLERE ÖDENİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardımlarından olan evde bakım maaşı bakıma muhtaç engelli ve yaşlı bireyler için ödenmektedir. Bu sosyal yardım programının amacı bakıma muhtaç kişilerin bakımlarının aile ortamında yapılmasını sağlamaktır.

Evde bakım parası bakıma muhtaç kişiye değil onun bakımını üstlenen ailesine, akrabasına veya vasisi olan üçüncü kişilere ödenmektedir. Evde bakım parası alabilmek için gelir şartı yerine getirilmelidir. Hane içinde kişi başı düşen aylık ortalama net gelir asgari ücretin 3'te 2'sinden az olmalıdır.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ LİRADIR?

Evde bakım maaşının miktarı da merak edilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen evde bakım parası miktarı memur maaş katsayısına eşitlenmiştir. Bunun için de evde bakım maaşı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanmaktadır. Şu anda evde bakım maaşı hak sahibi vatandaşlara her ay 1.657 TL'dir?

evde bakım parası kaç lira

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA 2021

Evde bakım maaşı almaya hak kazanmış olan vatandaşlar ödemelerin yapılıp yapılmadığını çevrimiçi olarak sorgulayabilmektedirler. Vatandaşlar bu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapabilmektedirler. E-devlet sistemine kişiye özel bilgileri ile giriş yapan vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın e-devlet hizmetleri arasında bulunan sosyal yardım ödeme sorgulama hizmetini kullanarak evde bakım parası ödemelerinin yapılıp yapılmadığını görebilmektedirler.

SMS İLE EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA 2021

Evde bakım maaşı alma hakkı bulunan vatandaşlar SMS ile de sorgulama yapabilmektedirler. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Öncelikle evde bakım maaşı ödemelerinin Ziraat Katılım Bankası üzerinden alınması gerekmektedir.

Bu şartı yerine getiren vatandaşlar cep telefonlarının mesaj bölümüne “BAKIYE” yazarak 4747'ye SMS gönderirler. Bu SMS'e gelen cevap ile vatanbdaşlar evde bakım parası ödemelerinin yapılıp yapılmadığını görebilmekteler.

evde bakım parası sorgulama 2021

EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLERİN LİSTESİ 12 AĞUSTOS 2021

Evde bakım parası her ayın 15'i ile 30'u arasında ödenmektedir. Ancak bazı durumlarda erken ödeme yapılabilmektedir. Ağustos ayında böyle bir erken ödeme henüz gerçekleştirilmemiştir. Bunun için ödemelerin 15 Ağustos'ta yapılması beklenmektedir.

12 Ağustos 2021 Perşembe günü itibariyle evde bakım parası yatan il bulunmamaktadır. İl İl yapılan ödemeler ve evde bakım parası yatan iller listesi sürekli güncellenecektir. Güncel listeyi öğrenmek için haberimizi takip edebilirsiniz. Ödeme yapıldıkça liste güncellenerek yayınlanacaktır.