Evde Fırsat Zamanı! Ev Almak İçin 6 Mantıklı Sebep

Vatandaş yüksek konut kredisi faiz oranları ile düşen konut fiyatları arasında sıkışıp kalmış durumda. Peki, ev almak için doğru zaman mı, ev almak istiyorum diyenler ne yapmalı?

EMLAK HABERLERİ 01.02.2019 - 21:57 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Vatandaş yüksek konut kredisi faiz oranları ile düşen konut fiyatları arasında sıkışıp kalmış durumda. Peki, ev almak için doğru zaman mı, ev almak istiyorum diyenler ne yapmalı?

Yeni Asır Gazetesi tarafından yapılan haber ile şu anda konut almanın mantıklı olup olmadığı irdelendi. İşte maddeler halinde şu anda konut almanın neden mantıklı olduğunun yanıtı ve ev almak için 6 mantıklı sebep:1- FİYATLAR UYGUNArtan konut maliyetlerinin, daralan konut pazarında henüz fiyatlara yansımamış olması, oturmak için bir ev almak isteyenler kadar yatırım için ev alacaklar için de büyük bir fırsat oluşturuyor. Üstelik uygun fiyatla satılan evlerin çoğu tamamlanmış ve oturuma ya da kiralamaya hazır. Uzmanlar yeni projelerin artan maliyetler dolayısıyla bu kadar uygun fiyatlarla satışa sunulamayacağını, bugün ev alanların kısa süre içinde yüksek prim oranları elde edeceğini söylüyor.2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAMMayıs 2017'den bu yana ev ve işyerleri için uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019'a uzatıldı. Buna göre, normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimle binde 15 olarak tahsil ediliyor. Gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken tapu harcı, hem alıcıdan hem de satıcıdan alınıyor. 500 bin lira olan bir evde 10'an bin lira olan tapi harcı 7 bin 500 liraya düşüyor.3- KDV İNDİRİMİNDEN YÜZDE 10 KARKonut sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indimi de 3 ay daha uzatıldı. Konut satışlarında KDV oranları 31 Mart 2019'a kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. Yüzde 10 oranındaki bu indirimle 500 bin liralık bir evde alıcının karı 50 bin lira.4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜGeçen yıl hükümetin konut sektörünü canlandırmak için sağladığı teşviklerden biri de alım satım komisyonlarının yüzde 6'dan yüzde 4'e düşürülmesi oldu. Buna göre, eskiden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2'ye indirildi. Böylece 500 bin liralık bir evin komisyonu 10 bin lira düştü.5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTIKonut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin liraya yükseldi. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 yıl önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapmak gerekiyor.6- 0.98'LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİPKamu bankalarının başlattığı ve İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanyaya göre, bu bankalarla çalışan üretici firmalardan ev alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz oranı uygulanıyor. Bankaların konut kredi faiz oranlarının yüzde 2'lerde seyrettiği bu günlerde 0,98 faiz oranıyla 10 yıllık vadede kredi alan konut alıcısının toplam karı 470 bin lirayı geçiyor. Aylık taksitler ise yaklaşık 11 bin liradan 7 bin 100 lira seviyesine iniyor.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@