Evergrande Borç Krizinden Çıkmak İçin Tassarufa Gitti: Merkez Binasını Boşaltıyor!

Çin'in ve dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında yer alan Evergrande firması büyük bir borç çıkmazı içine düşmüştü. Dev şirket krizden çıkmak için ofisini boşaltma kararı aldı.

Emlak Haberleri 12.01.2022 - 12:20 12.01.2022 - 12:23 Gülcan Özer

Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve emlak piyasasında tedirginliğe neden olan Evergrande krizi için yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Çin büyük bir borç krizi yaşayan şirketi kurtarmak için tedbir adımları atmaya devam ederken şirkette tasarrufa gittiğini açıkladı. 

Kira giderlerinden tasarruf etmeyi amaçlayan dev şirket Çin'in enzhen şehir merkezindeki ofisine ait kira sözleşmesini iptal ettiğini duyurdu. Excellence Houhai Finans Merkezi binasının önünde yer alan Evergrande logosu da kaldırıldı. Evergrande konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapmazken şirket binasının önünde güvenlik görevlisi ile araçların nöbet tutmaları dikkat çekti. 

300 MİLYAR DOLARLIK BORÇ YIĞINI İLE MÜCADELE EDİYOR! 

Sadece Çin'in değil aynı zamanda tüm dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında gösterilen Evergrande pandemi döneminde yaşanan dalgalanma sonrasında 300 milyar dolarlık borcunu ödemekte zorlanmaya başlanmıştı. Şirket son kupon ödeme tarihini kaçırırken S&P Global ve Fitch Ratings, Evergrande'i temerrüde düşen şirketler sınıfına almıştı. Çin'de Evergrande'nin batması durumunda hem emlak sektörünün hem de bankacılık sektörünün büyük yara alması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@