Evergrande İflas Etti Mi Etmedi Mi? Resmi Açıklama Geldi!

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketleri arasında yer alan Çinli dev Evergrande bir süredir borç krizi ile mücadele ediyordu. Dün şirketin son borç ödeme gününde iflas şoku yaşandı!

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 08:34 11.11.2021 - 08:34 Gülcan Özer

Emlak piyasasında domino etkisi göstermesinden endişe edilen Çinli Evergrande emlak şirketi için dün tüm dünya piyasalarında büyük bir kaos yaşandı. Dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında yer alan ve büyük bir borç krizi içerisine düşen şirketin dün toplam 148,1 milyon dolar tutarında üç dolar cinsi tahvilinin kupon ödemelerini gerçekleştirdi. 

Şirketin tahvil kupon ödemeleri için kendisine tanınan 30 günlük son ödeme tarihini kaçırdığı yönünde çıkan haberler üzerine dünya emlak piyasası çalkalanmış, şirketin iflas ettiği yönünde haberler yapılmıştı. Ancak Evergrande tarafından kupon ödemelerin yapıldığı ortaya çıktı ve şirketin iflas haberi yalanlandı. 

EVERGRANDE İFLAS ETTİ Mİ?

Emlak sektörünün dünyadaki en büyük markaları arasında gösterilen Evergrande bir süredir mali sorunlarla boğuşuyordu. Şirketin dün itibari ile 148,1 milyon dolarlık tahvil kupon ödemesi için son ödeme tarihi dolarken sosyal medyada ödemenin kaçırıldığı haberlerinin yayılması üzerine iflas iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. 

Haberin büyük bir hızla yayılmasının ardından kimliklerinin gizli tutulmasını isteyen kaynaklar ellerinde bulunan kuponlar için dün itibari ile bekledikleri ödemeyi aldıklarını açıklayarak iflas iddialarını yalanladı. Securities Times tarafından yapılan haberde tahvil satımını kolaylaştıracak yeni kural değişikliği hazırlığı içerisinde olduğu da iddia edildi. Şirket kupon ödemesini son ödeme gününde dahi olsa yaparak temerrüde düşmekten kurtulurken bir sonraki kupon ödeme tarihi takip edilecek. 

EVERGRANDE İFLAS EDERSE NE OLUR?

Çin'in ve dünyanın en büyük gayrimenkul şirketleri arasında yer alan Evergrande'de yaşanan krizin emlak sektöründe domino etkisi yaratarak yeni iflas zinciri yaratabileceği endişesi bulunuyor. Yine pek çok kişinin kurumdan depozito ödeyerek henüz başlamayan projelerden ev aldıkları da bilinirken yine bu şirketle iş yapan çok sayıda alt kurumunda ödeme alamaması halinde ülkenin büyük bir krize girebileceği belirtiliyor. 

Süreçte hem ev sahibi olmak isteyen hem de gayrimenkul sektöründe iş yapan çok sayıda küçük şirketi etkileyecek olan Evergrande krizi ödemelerin yapılması ile şimdilik ikinci tahvil kuponu ödemesi yapılacak olan tarihe kadar ertelenmiş oldu. Şirketin iflas haberi sektörü allak bullak ederken kuponların ödendiğinin açıklanması ile kriz şimdilik ertelenmiş oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@