Evergrande Krizi Büyüyor! Emlak Sektörünün Lehman Krizi Mi Olacak?

Çin'in ve dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında gösterilen Evergrande ödeme krizi tüm dünyada iflas krizi endişesi yarattı. Lehman Brother krizi endişesi yayılıyor!

Evergrande Krizi Büyüyor! Emlak Sektörünün Lehman Krizi Mi Olacak?

Dünya genelinde Covid 19 salgını nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yaşanan ekonomik şoklardan en çok etkilenen sektörlerden biri de emlak sektörü olarak öne çıktı. İnşaat maliyetlerinde emtia fiyatlarına gelen zamlar sonrasında yaşanan artış, emlak fiyatlarındaki dengesiz ve hızlı yükseliş ile kredi faizlerindeki yükselişler emlak sektörünü zora sokmuş durumda.

Sadece Türkiye'de de değil tüm dünyada büyük bir barınma krizi, kiralık ve satılık ev fiyatları şoku yaşanırken dünya patlayan Evergrande krizi ile sarsıldı. Beklenen büyük iflas dalgasının ilk adımı endişesi yaratan Çin'in en büyük emlak şirketi olan Evergrande ödemelerinde gecikmeye düşmüş, bu şirketin iflas etmesi durumunda emlak sektöründe peş peşe iflas haberlerinin gelebileceği belirtilmişti.

EVERGRANDE EMLAK SEKTÖRÜNÜN LEHMAN BROTHERS KRİZİ OLUR MU?

Son derece büyük bir şirket olması nedeni ile Evergrande iflas haberleri tüm dünyada yakından takip edilirken China Securities Journal tarafından haber ile Çin hükümet yetkililerinin kontrolleri sıkılaştırma kararı aldığı iddia edildi. Yapılacak sıkı kontrollerin emlak sektörü üzerindeki baskıyı arttıracağı belirtildi.

Pekin yönetiminin emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group' u sarsan ekonomik şokun diğer şirketlere yansımasını engelleyeceğini belirten Standard Chartered Plc CEO’su Bill Winters ise “Bunun Çin için Lehman benzeri bir durum olduğu yolunda görüşler var. Açıkçası Çin’in bu durumda olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Lehman Brothers krizi ABD'nin New York kentinde bulunan bir Amerikalı yatırım bankasının iflası nedeni ile oluşan bir ekonomik dalgalanmadır. 700 milyar dolarlık borç ile batan yatırım bankası Amerikan ekonomisinin büyük bir darbe yemesine neden olmuştur. Evergrande tarafından 3. ödemenin de kaçırılması ile duyulan endişe artmıştı.