Evergrande Krizinde Yeni Gelişme: Alacaklıları Şirkete Dava Açtı!

Çin'de büyük bir krize neden olan ve borsada da kayıplara neden olan Evergrande krizi için yeni gelişme yaşandı. Çinli şirketin alacaklıları dava açmaya başladı.

Emlak Haberleri 16.12.2021 - 11:19 16.12.2021 - 11:19 Gülcan Özer

Emlak piyasasının üzerinde kara bulutların dolaşmasına neden olan Evergrande krizi giderek büyüyor. Financial Times tarafından yapılan habere göre Evergrande şirketinin alacaklıları dava açmaya başladı. Şirketin piyasaya yaklaşık 13 milyar dolarlık borcu bulunduğu belirtilirken son tahvil kupon ödemesi ise vadesi dolmasına rağmen yapılmamıştı. 

Çinli alacaklıların şirkete yönelik olarak dava açmaya başladığını haber yapan Financial Times 24 Ağustos’tan 9 Aralık tarihine kadar Evergrande’ye karşı açılan davaları incelemekle görevli mahkemeye 367 dosyanın ulaştığını duyurdu. Evergrande krizi sadece Çin değil aynı zamanda tüm emlak piyasası tarafından yakından takip ediliyor. 

EVERGRANDE İFLAS EDERSE NE OLUR?

Çinli emlak şirketinin yönetim kadrosundaki gizli bir isme dayandırılan haberde Evergrande şirketine yönelik alacaklıların dava açmaya başladığı duyuruldu. Evergrande krizi hakkında daha önce açıklama yapan Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang “Kreditörler ve hissedarların hak ve çıkarlarına, yasal öncelikleri göz önünde bulundurularak tümüyle saygı gösterilecektir” demişti. 

China Evergrande Group’un yaşamış olduğu kriz şirketin büyük bir borç yükü bulunması nedeni ile oldukça kritik öneme sahip bulunuyor. Şirketin iflas etmesi durumunda hem çok sayıda vatandaşın hem de bu şirket ile ilişki içerisinde olan diğer şirketlerin büyük bir borç krizi altına girmesi riskini barındırıyor. Amerika'da Lehman Kardeşler krizinde de benzer bir tablo yaşanmış, dev şirketin büyük bir borç yükü ile batmasının ardından büyük bir ekomik kriz yaşanmıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@