Evergrande Yeniden Doğuyor! Yarım Kalan Projelerin Tamamlanması İçin Harekete Geçti

Çinli gayrimenkul kuruluşu Evergrande, borç sorunlarını atlatarak yarım kalan projelerini tamamlayacak. Şirket, Pazar akşamı yaptığı açıklama ile müşterilerine projeleri teslim edeceğini duyurdu.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 09:12 28.12.2021 - 09:13 Büşra Uluşen

Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande, son dönemde yurtdışlı yatırımcılara ve bono sahiplerine olan borçlarını ödeyemediği için yeniden yapılandırma sürecine girdi. Bu nedenle şirket kurucularının kişisel varlıklarının bir bölümünü satması gerekebileceği öğrenildi. Bazı kaynaklar Evergrade'nin vaziyeti 2008 yılında küresel mali krize neden olan Lehman Brother'ın iflasına benzetti. 

Yarım Kalan Projeleri Tamamlayacak

Bir süredir borç kriziyle mücadele eden küresel piyasaların gündeminde Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande, yarım bıraktığı projeleri tamamlamak için kolları sıvadı. 

Şirket'ten Pazar akşamı yapılan açıklamaya göre, prjelerin yüzde 92'sinin yapımına yeniden başlandığı duyuruldu. Eylül ayında yüzde 50 olan bu oran, şu an yüzde 31 oranında artarak 89 bin olarak güncellendi.

evergrande

Satışlara Yeniden Başlayacak, Borçlarını Ödeyecek

Konuya ilişkin açıklama yapan Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan, yeniden başlama sürecinde başarılı lmaları halinde müşterilere evlerini teslim edeceklerini, satışlara yeniden başlayarak borçlarını ödeyeceklerini söyledi. 

300 milyar dolarlık bir borçlanma içinde olan şirket, bir süredir yatırımcılara olan borçlarıyla gündeme geliyor. Şirket borçlanmanın önüne kredi ile geçmek istese de, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından şirket sınırlı temerrüt seviyesinde değerlendirilmişti. 

Evergrande Nedir?

Evergrande, Çin'de faaliyet gösteren bir gayrimenkul kuruluşudur. 2021 yılında büyük bir borç kriziyle savaşan şirket, bu yıl yüz milyarlarca dolarlık borcunu ödeyemedi. Eylül ayındaki birçok boırsa endeksinde çöküşün nedenlerinden biri de bu olarak gösterildi. 

Çin hükümeti, krizi sona erdirmek için Evergrande'yi yeniden yapılandırmak için çalışmalar yaptığını bildirmişti. Şirketin, vadesi gelen üç dış borç tahvilinden kaynaklanan 148,1 milyon dolarlık faiz borcunu 10 Ksım'a kadar ödemesi gerekiyordu. Şirket son olarak Guangdong eyalet yönetiminden yardım istedi ve eyalet yönetimi şirket için bir çalışma grubu görevlendirdi. 

Son açıklamalara göre Evergrande şirketi, borçlarını ödemeye başlayarak yarım kalan yapıların inşaatına devam edeceklerini bildirdi. Ayrıca şirket müşterilerine evlerini tamamlayarak teslim edecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@