Evi, Arsası, Dükkanı Olanlar Dikkat! Kasım'da Ödemeyene Para Cezası Kesilecek

Taşınmaz sahiplerini ilgilendiren kritik süreç başlıyor! Emlak vergisi 2. taksit 2021 ödeme takvimi ile 1 Kasım - 30 Kasım 2021 tarihleri arasında borcunu ödemeyene para cezası geliyor!

Emlak Haberleri 21.10.2021 - 15:22 21.10.2021 - 15:22 Gülcan Özer

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi ödeme takvimi yayımlandı. Yayımlanan takvim ile Kasım ayı ile beraber milyonlarca ev sahibi, işyeri ve arsa yatırımcısını ilgilendiren kritik emlak vergisi ödeme uyarısı geldi. 

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz sahipleri emlak vergisi muafiyeti hakkı bulunmuyorsa bu durumda her sene düzenli olarak emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyorlar. Emlak vergisi ödemeleri sene başında Mart ayında başlarken isteyen kişilere Haziran ayına kadar tek seferde isteyen kişilere ise 2 taksitle ödeme imkanı sunuluyor.

EMLAK VERGİSİ İKİNCİ TAKSİT NE ZAMAN 2021? 

Emlak vergisi ödemelerinde isteyen kişiler Haziran ayına kadar tek seferde tüm vergi borçlarını ödeyebildikleri gibi isteyen kişiler ise iki taksitle ödeme yapabiliyorlar. Taksitle ödemeyi tercih eden kişiler ise emlak vergisi borçlarının kalan tutarını Kasım ayı içerisinde yatırıyorlar. 

Emlak vergisi ikinci taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2021 tarihi itibari ile başlarken son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2021 tarihi itibari ile doluyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Emlak vergisi borcu olan kişiler için belediyeler gecikme faizi işletirken taşınmazın satışı ya da devri gibi durumlarda tapu dairesi "emlak vergisi borcu yoktur" yazısı istiyor. Emlak vergisi borcu olan kişilerin tapu işlemi yapmalarına izin verilmediği için taşınmaz satışında toplu olarak bu ödemenin yapılması gerekir. Belediyenin emlak vergisi borcundan dolayı eve haciz yada araca haciz gibi yaptırım hakları da bulunmaktadır. 

emlak-vergisi-gecikme-faizi-hesaplama

EMLAK VERGİSİ GECİKME ZAMMI FAİZİ NE KADAR?

Emlak vergisi gecikme faizi aylık olarak tahakkuk ettirilmekte olup uygulanan oran yüzde 1,60 üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin 500 liralık emlak vergisi borcu olan bir kişinin bu borcu 1 yıllık gecikme ile kapatması durumunda ödeyeceği emlak vergisi gecikme faizi zammı tutarı 96 lira olarak hesaplanır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@