Evi, Arsası Olup E-Devlet Tapu SMS Kaydı Oluşturmayanlar Hemen Kontrol Etsin! Tapu Dolandırıcılığı Kısa Mesaj Uyarısı

Başkasına ait kimlik belgesi ile sahte tapu dolandırıcılığı ortaya çıktı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı'dan tapusu olanlara kritik uyarı geldi! Bunu yapmazsanız tapunuz elden gidebilir!

Emlak Haberleri 30.12.2021 - 09:29 30.12.2021 - 11:08 Gülcan Özer

İstanbul'da büyük bir tapu vurgunu TKGM çalışanlarının dikkati sayesinde ortaya çıkartıldı. Başkasına ait kimlik belgesi ile PTT üzerinden başvuru yapan dolandırıcılar e devlet şifresi aldı. TAKBİS üzerinden tapu randevusu oluşturan kişiler 15 milyon liralık arsayı sahibinden habersiz bir şekilde sahte evraklarla satmaya çalışırken tapu memurlarının dikkati sayesinde yakayı ele verdi. 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Fatih Tapu Dairesi memurlarının fark ettiği dolandırıcılık girişimi büyük yankı uyandırdı. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden randevu alan dolandırıcılar noterden alınan vekalet ve talep formunu inceleyen memurun dikkati sayesinde yakalandı. Noter vekaletindeki imza ile resmi senet üzerindeki imzaların arasında fark olduğunu yakalayan tapu memuru işlemi şüpheli bularak bildirimde bulundu. 

15 MİLYON LİRALIK ARSAYI SAHTE İMZAYLA SATMAYA ÇALIŞTILAR! 

İmzaların uyuşmaması üzerine tapu memuru tarafından durum Fatih Tapu Müdürlüğü'ne bildirildi. 1996 senesinde yapılan taşınmaz kaydının daha sonra hiç işlem görmediği belirlenirken tapu yetkilileri arsa sahibine ulaşarak satış hakkında bilgilendirmede bulundu. Arsa sahibi kendisinin kimseye satış için vekalet vermediğini açıklaması ile büyük bir şok yaşadı. Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü devreye girerek tapu farelerini yakaladı. 

tapu uyarısı geldi

TAPUSU OLANLARA KRİTİK UYARI: E DEVLET ÜZERİNDEN SMS KAYDI YAPTIRMAYANLARIN TAPUSU ELDEN GİDEBİLİR!

Konu hakkında açıklama yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı tüm tapusu olan vatandaşları uyararak "Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor" diyerek SMS kaydı yaptırmalarını istedi. 

Bu kaydı yaptıran kişilerin tapuları ile ilgili bir işlem yapılmak istendiğinde ya da tapu randevusu alındında sistem otomatik olarak vatandaşın cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderiyor. 

tapu sms kaydı nasıl yapılır

E DEVLET TAPU SMS KAYDI NEREDEN, NASIL YAPILIR?

E devlet üzerinden Tapu SMS kaydı oluşturmak isteyen kişiler kimlik bilgileri ile sisteme girdikten sonra arama bölümüne tapu sms kaydı yazıp gelen ekranda Tapu Telefon Bilgileri Beyan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneğini tıklayacaklar. 

tapu kaydı e devlet

Ardından yeni gelen ekranda tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurarak sisteme onay verip tapularını koruma altına almış olacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@