Evi Olan Herkesi İlgilendiriyor: DASK'tan Sonra Zorunlu Afet Sigortası Geliyor!

1999 senesinde yaşanan büyük Marmara Depremi sonrasında depremden sonra oluşan büyük hasarı tazmin etmek için DASK hayata geçirilmişti. Benzer bir zorunlu sigorta afetler için geliyor!

Emlak Haberleri 06.09.2021 - 07:50 06.09.2021 - 08:22 Gülcan Özer

Dünya küresel iklim değişikliğinin getirdiği olağanüstü hava durumları ile mücadele etmeye çalışırken Türkiye'de ne yazık ki bu olaylardan en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Özellikle de Karadeniz Bölgesi bu sene sık sık yoğun yağışlar ve sonrasında oluşan sel felaketleri ile gündeme gelirken yaşanan felaketler sonrasında zorunlu afet sigortası gündeme taşındı. 

İklim değişikliği nedeni ile ne yazık ki bu tip doğal felaketlerin daha sık yaşanacağı belirtilirken bu nedenle hem yerleşim yerlerinin taşınması gibi önlemler hem de maddi hasarlara karşı önlemler olmak üzere pek çok önlem üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Konu hakkında açıklama yapan Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren yeni sigorta çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. 

ZORUNLU AFET SİGORTASI İLE RİSKLER TEMİNAT ALTINA ALINACAK! 

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Halkımıza daha fazla güvence sağlamak adına, Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun hasar ödeme kapasitesini 25 milyar TL'den 40 milyar TL'ye yükselttik.

Ülkemizde sıkça yaşanmaya başlayan afetleri göz önünde bulundurarak, Zorunlu Deprem Sigortası ürününün kapsamını, sel başta olmak üzere genişletmeyi hedefledik. Sektör paydaşlarımızın da görüşlerini alarak Zorunlu Afet Sigortası çalışmalarına başladık" diyerek çalışmalara start verdiklerini duyurdu. 

sel-felaketi-sonrası-sigorta

SİGORTACILIĞIN ÇÖZÜM MERKEZİ OLACAKLAR! 

Türk Reasürans Genel Müdürü Eren yapmış olduğu açıklamasında son 6 aylık zaman dilimi içerisinde 1 milyar liralık prim üretimi ile 105 milyon liralık kar elde ettiklerini belirterek Reasürans prim üretimi sektör paylarını yüzde 41 seviyesine taşımayı başardıklarını dile getirdi. Sigortacılığın çözüm merkezi olma hedeflerinde kararlılıkla yürüdüklerini belirten Eren, özel riskler yönetim merkezine tüzel kişilik kazandırdıklarını söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@