Evi Olana Emlak Vergisi Şoku! Binlerce Kişi Çifte Vergi Ödeyecek

Evi olan herkesi ilgilendiriyor, ev sahipleri dert sahibi oldu! Emlak vergisi takdir komisyonu 2021 ile değerli konut vergisi bir kere daha gündeme geldi.

EMLAK HABERLERİ 19.07.2021 - 12:50 19.07.2021 - 13:04

Emlak vergisi rakamlarını belirleyecek olan rayiç bedeller toplanan emlak vergisi takdir komisyonları tarafından belirlendi. Her sene büyük tartışmalara neden olan rakamlar için bu senede pek çok bölgede fahiş zamlar yapılırken vatandaş birde değerli konut vergisi yükü ile karşı karşıya kaldı. 

Emlak vergisine yapılan fahiş zamlar nedeni ile binlerce kişinin bir de değerli konut vergisi mükellefi statüsüne geçiş yaptığı belirtilirken bu kişiler hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi ödeyecekleri için çifte vergi ödemesi yapmış olacaklar. 

EMLAK VERGİSİ TAKDİR KOMİSYONU 2021 RAKAMLARI TARTIŞMA YARATTI! EMLAK VERGİSİNE 10 KAT ZAM GELDİ

4 senede bir toplanan takdir komisyonu bu sene de emlak vergisi rakamlarını belirleyecek olan arsa değerlerini ilan etti. Rakamların açıklanması ile bazı bölgelerde emlak vergisi rakamlarına yüzde 80 zam artışı yansıtılırken yapılan fahiş zamlar değerli konut vergisi rakamlarını da tekrar gündeme taşıdı. Emlak vergisi değeri rakamları incelendiğinde 10 kata varan bir artış yaşandığını dile getiren Avukat Hikmet Güngör bu durumda değerli konut vergisi konusunda da binlerce kişinin kapsama gireceği uyarısında bulundu. 

Emlak rayiç bedelleri üzerinden yapılan bu fahiş zamları eleştiren Güngör “Gerçeklikten uzak bu artışlar sebebiyle birçok mükellefin taşınmazı bir önceki dönemde ‘değerli konut’ kapsamında değilken şimdi bu kapsama girerek vergiye tabi olacak. Çünkü değerli konut matrahı belirlenirken emlak rayiç bedelleri esas alınıyor” diyerek vatandaşlara rakamları mutlaka kontrol etmeleri uyarısında bulundu. 

değerli-konut-vergisi

KİMLER HEM EMLAK VERGİSİ, HEM DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ÖDEYECEK?

Düzenlenecek olan rakamlar sonrasında 2022 emlak vergisi rakamları kesinleşirken hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi olmak üzere aynı konut için çifte vergi ödeyecek olan kişiler de belirlenecek. Yapılan düzenleme sonrasında evinin değeri 5 milyon lirayı aşan kişiler çifte vergi ödeyecek. 

Söz konusu emlak vergisi rayiç bedelleri muhtarlıklarda askıya çıkarken 30 Temmuz tarihi itibari ile bu listelere itiraz süresi dolacak ve itiraz edilmeyen yerlerdeki rakamlar kabul edilmiş sayılacak. Bu rakamlar üzerinden hesaplanacak olan emlak vergisi ve değerli konut vergisi rakamları 4 sene boyunca kullanılacak. Söz konusu rakamlara itirazlar vergi mahkemesi üzerinden yapılacak.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@