Evi Olanlar Dikkat, Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi Yaklaştı!

Türkiye'de taşınmaz sahibi olan kişilerin ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisi birinci taksiti için son ödeme tarihi yaklaştı. 

Emlak Haberleri 21.05.2018 - 11:53 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman
Türkiye'de taşınmaz sahibi olan kişilerin ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisi birinci taksiti için son ödeme tarihi yaklaştı.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez, Kimler Emlak Vergisi Ödemekle Yükümlüdür?

Diğer vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi muafiyeti de uygulanmakta olup belirli kriterleri taşıyan kişilere bu vergiyi ödememe hakkı tanınmaktadır. Emekli maaşından başka geliri olmayan emeklilere emlak vergisi muafiyeti hakkı tanınırken buna ek olarak tek konutu olan ve bu konutu 200 metrekareden daha küçük olan ev hanımları da emlak vergisi ödemesinden muaf tutulmaktadır.

Yine bu koşullara sahip olan yani evleri 200 metrekarenin altında kalan gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yakınları da emlak vergisi muafiyeti hakkı elde etmektedir. Ancak söz konusu taşınmazın kiraya verilerek kira geliri elde edilmesi durumunda muafiyet hakkı sona ermekte ve kişinin emlak vergisi ödemesi yapması istenmektedir. Bu kişilerin dışında kalan tüm taşınmaz sahipleri ise emlak vergisi ödemekle yükümlüdür.

Emlak Vergisi 2018 Son Ödeme Tarihi 

Bilindiği üzere emlak vergisi yılda 2 eşit taksit halinde ödenmekte olup ilk taksit ödemesi Mart ayında başlayarak Mayıs ayında sona ermektedir. Yani 2018 emlak vergisi son ödeme tarihi 31 Mayıs 2018 olarak uygulanmaktadır. Emlak vergisi ikinci taksit ödemesi ise Kasım ayında başlamakta olup Kasım ayının son iş gününe kadar devam edecek.

Emlak Vergisi Kredi Kartı Taksit 2018

Emlak vergisini taksitle ödemek isteyen kişiler için bankalar kredi kartları üzerinden taksit kampanyaları düzenlemektedir. Emlak vergisini kredi kartı ile ödeme hakkından yararlanarak taksitlendirmek isteyen kişiler buradan yazımızı okuyarak 2018 emlak vergisi kredi kartı taksit kampanyaları hakkında bilgi edinebilir.

Emlak haberleri, TOKİ satış duyuruları, konut projeleri, kentsel dönüşüm, konut kredisi ve ekonomi haberleri için emlak365.com sitemizi takip edebilir, mobil uygulamalarımızı indirerek anlık bildirimlerle haberlerimizi daha kolay takip edebilirsiniz.

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@