Evi Olanlar Dikkat! Konut Fiyatları Yükseldi Bunu Yaparsanız Devlete 63 Bin TL Değer Artış Kazancı Vergisi Ödeyeceksiniz

Konut fiyatları yükseldi evi olanlara vergi uyarısı geldi. Evi olan herkesi ilgilendiriyor, ev sahipleri dikkat! Gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ile konut satışında gelir vergisi muafiyeti

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 11:30 10.10.2021 - 11:31 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını döneminde büyük bir hızla yükselen konut fiyatları nedeni ile ev sahiplerine kritik uyarı geldi. Evlerin aşırı derecede değerlenmesi ile beraber son 5 sene içerisinde ev satın alan kişilere değer artış kazancı vergisi hatırlatması yapıldı.

Satın aldığı evi artan fiyatlar sonrasında kar elde etmek amacı ile satmak isteyen kişilerin sayıları artarken yapılacak olan satışlar için tarih uyarısı geldi. 2015 yılı ve sonrasında ev sahibi olan kişiler 5 senelik süreyi doldurmadan satın aldığı evi satmaları durumunda istisna tutulan değer üzerinde para kazanmaları durumunda devlete gayrimenkul değer artış kazancı vergisi ödeyecekler. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Gelir vergisi kanunu kapsamı içerisinde yer alan değer artış kazancı vergisi Gelir Vergisi Kanunu'nun 80'inci maddesi uyarınca miras ve bağış yolu ile edinilen konutlar kapsam dışında tutulmak üzere gayrimenkulu edinme tarihinden itibaren 5 senelik süre dolmadan satılması durumunda hesaplanmaktadır. 

Satın aldığı taşınmazı 5 senelik süre dolmadan satan ve yapmış olduğu bu satıştan gayrimenkul değer artış kazancı vergisi istisnası üzerinde gelir elde eden kişilere uygulanan kazanç vergisidir. Hesaplama alış ve satış tutarları üzerinden yapılır. 

değer-artış-kazancı-vergisi-hesaplama

GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ HESAPLAMA 2021!

Değer artış kazancı vergisi hesaplama konutun alındığı tarih, alındığı tarihteki fiyat ve satış tarihi arasındaki fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. Ocak 2019 tarihinde 200 bin liraya ev alan bir kişinin bu evi 2021 Eylül ayında 600 bin liraya satması durumunda ödeyeceği vergi tutarı 62 bin 973 TL olarak hesaplanmaktadır. 

değer artış vergisi uyarısı geldi

KONUT FİYATLARI YÜKSELDİ, EV SAHİPLERİNE EK VERGİ UYARISI GELDİ! ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMALI?

Yükselen konut fiyatları sonrasında pek çok kişinin evini satması durumunda yüksek tutarda gayrimenkul değer artış  kazancı vergisi ödemek zorunda kalabileceği belirtildi. Özellikle de o tarihte düşük emlak vergisi ve tapu harcı ödemek adına tapuda düşük beyan da bulunarak evinin değerini az gösteren kişilerin bugün ödeyecekleri vergi daha da katlanacak. 

Değer artış kazancı vergisi ödemek istemeyen kişilerin satın aldıkları evi 5 senelik süre dolmadan satmaması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@