Evi Olanlar, Ev Almak İsteyenler Dikkat! Ay Sonu İtibari ile Zorunlu Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum otopark yönetmeliği konusunda yapmış olduğu açıklama ile her daireye bir otopark zorunluluğu konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Evi olanlar, ev almak isteyenler dikkat!

Evi Olanlar, Ev Almak İsteyenler Dikkat! Ay Sonu İtibari ile Zorunlu Olacak

Daha önce 7 kez ertelenen otopark yönetmeliği Mart ayı sonu itibari ile yürürlüğe girecek. Yapılan düzenleme ile artık her daireye bir otopark zorunluluğu getirilmiş olacak.

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum otopark yönetmeliği hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan düzenleme ile artık tüm binalarda otopark bulunması zorunlu hale gelecek.

KONUT METREKARESİNE GÖRE HER DAİREYE BİR OTOPARK ZORUNLULUĞU BELİRLENECEK!

Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında "Ay sonu itibariyle yürürlüğe girecek. Bu çerçevede 80 metrekareye kadar 3 daireye bir otopark, 80-120 metrekare arası 2 daireye bir otopark, 120-180 metrekare arası her daireye bir otopark ve 180 metrekare üzeri de her bir daireye 2 otopark yapma zorunluluğu getiriyoruz" diyerek süreç hakkında yapılan son düzenlemelere dair bilgilendirmede bulundu.

Daha önceki yasal düzenlemede konut metrekaresine bakılmaksızın her daireye bir otopark zorunluluğu getirilirken yeni düzenlemede 80 metrekareye kadar olan her 3 daire için bir otopark zorunluluğu getirilmiş oldu. Dairelerin metrekare büyüklüğüne göre alınacak karar kapsamında daireler büyüdükçe zorunlu otopark sayısı da artacak.

VATANDAŞ OTOPARK YAPACAK DURUMA SAHİP DEĞİLSE BELEDİYE YAPACAK!

Vatandaşın kendi parselinde otopark yapacak duruma sahip olmadığı durumlar için ise Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında konu hakkında ücretin ilçe belediyesine yatırılacağını, ilçe belediyelerin ise bölge otoparkları yaparak konuya müdahil olacaklarını söyledi. Son dönemde artan araç satış rakamları sonrası otoparkların yetersiz gelmesi nedeni ile otopark yönetmeliği hayata geçirilmiş ancak müteahhitlere ek maliyet yükleyecek olması nedeni ile daha önce yapılan başvurular ile 7 kez ertelenmişti.