Evi Olanlar Son 5 Yılda Ev Alanlar! Binlerce Lira Ödemiştiniz O Paralar İade Ediliyor

Ev alım aşamasında ödenen bazı masraf ödemeleri geri iade ediliyor. İade işlemlerinin hangi konutlarda kimler için geçerli olduğu ve ne kadar ödeme yapılacağına dair detaylar Emlak365'te.

Emlak Haberleri 08.12.2021 - 09:49 08.12.2021 - 09:49 Mustafa Karagöz

Konut sahibi olan vatandaşlar özellikle alım aşamasında konut parasının yanında binlerce liralık ek ödeme yapıyorlar. Bu ek ödemeler konut kredisi ile ev alımlarında ise çok daha yukarı çıkıyor. Çok yüksek tutarlarda masraf ödemesi yapan vatandaşlar ise bu paraları geri iade alabilirler. Hatta bazı vatandaşlar hakları olmasına rağmen bu ödemeleri unuttuklarından binlerce TL'si içerde kalıyor. 

Ev sahibi olan vatandaşlar için kritik süre 5 yıl olurken vatandaşların bu süre içinde başvuru yapmaları durumunda ödenen ücretler alınabiliyor. Peki kimler, hangi konutlar için, konut kredisinde hangi masraflar için iade talebi oluşturma hakkına sahip? Tüm detayları ile geri iade alınabilecek ödemeleri sizlere paylaşıyoruz. İşte ev alanların bilmesi gereken hakları. 

KONUT KREDİSİ İLE EV ALANLAR EKSPERTİZ ÜCRETİNİ İADE ALABİLİRLER

Konut kredisinde ekspertiz ücreti her durum geçerli değil. Ancak bankaların atlamış oldukları bazı durumda iade almak mümkün. 2021 yılında 1250 TL'ye kadar yükselek konut kredisi ekspertiz ücreti en önemli masraf kalemlerinden birisi oluyor. Bankalar konut kredisi kullanımlarında ekspertizi zorunlu tutuyorlar. Bu işlem aracı firma tarafından yapılsa da ödemeleri banka alıyor. Ancak banka ekspertiz çalışmasını gerçekleştiren firmaya ait faturayı müşteriye vermek zorunda. Eğer banka ekspertiz çalışmasını gerçekleştiren firmanın isme göre düzenlendiği faturayı vermemişse konut kredisi ekspertiz ücretinin iadesi mümkün oluyor. Tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak bu ödeme geri alınabilir.

ev alanlara masraf iadesi 2 2021

EMLAK VERGİSİ ÖDEMİŞSENİZ İADE ALMA HAKKINIZ VAR

Konut sahibi olan vatandaşlar belediyelere emlak vergisi ödemesi yapıyorlar. Bu ödemelerde de vatandaşların unuttukları hakları olabilir. Zira bazı vatandaşlar emlak vergisi ödemesi yapmazlar. Yapmışlarsa ödemeleri 5 yıl içinde geri alırlar. Emekliler, sosyal güvenlik kurumlarından aylık alıp başka geliri olmayan, şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar, geliri olmadığını belgeleyenler, gazi, engelli ve vefat eden emeklilerin yakınları emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bu vatandaşlar ödeme yapmışlarsa belediyelere dilekçe vererek yaptıkları ödemeleri geri isteyebilirler. 

ev alanlara masraf iadesi 2021

TAPU HARCI ÖDEYENLER HEPSİNİ ALABİLİRSİNİZ

Tapu harcı ödemeleri yüzde 4 oranında olur ve geneli alıcı tarafından ödenir. Ödemeler ev alımlarında en yüksek masraf olurken 300.000 TL'lik bir ev için 12.000 TL tapu harcı ödenir. Tapu harcı ödemelerinde ise vatandaşların gözden kaçırdıkları bir nokta var. Eğer vatandaşlar kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilmiş bir konut almışlarsa tapu harcı ödenmez. Eğer ödenmişse evin binanın kentsel dönüşüm kapsamında inşa edildiğine dair belge ile Tapu Müdürlüğüne başvuru yapılarak yapılan tüm ödemeler geri alınır. Ödemeler için süre sınırı 5 yıldır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@