Evi Olmayanlara Kira Yardımı Yapılması Önergesi TBMM'de Oylandı!

Yüksek kira ücretlerine karşı kiracıların korunmasına ilişkin verilen araştırma önergesi TBMM’de reddedildi. İlgili önerge İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından verilmişti.

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 20:08 17.05.2022 - 20:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de artan kira fiyatları en önemli ekonomik sorunlardan birisi haline geldi. Bu kira fiyatlarındaki artışlardan dolayı kiralarını ödemekte zorlanan kiracıların korunmasına dair İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş tarafından TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verildi.

Kiracıların korunmasına dair araştırma önergesini veren Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Anayasa’mız herkes temel insani ihtiyaçlarını karşılayabilecek, insan onuruna yakışır biçimde konut ve barınma hakkına sahiptir diyor. Türkiye’de her geçen yıl ev sahibi olma oranı düşüyor. 2014’te ev sahibi olma oranı yüzde 64’tü ama 2020’de bu oran yüzde 58’e geriledi.TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi’ne göre 2020 – 2021 Mart ayları arasında inşaat giderleri yüzde 32 arttı. 2021 – 2022 Mart ayları arasında ise inşaat giderlerinde yüzde 102 artış oldu.” dedi.

KİRALAR YÜZDE 100'ÜN ÜZERİNDE ARTTI

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışlarına dikkat çeken Milletvekili Fahrettin Yokuş, “İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı kira fiyatlarında da tetikleyici etki yapmaktadır. İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlerimiz başta olmak üzere bir yılda kiralar yüzde 100’ün üzerinde artmıştır. İstanbul’da bu oran yüzde 112’yi, Ankara’da 107’yi aşmıştır. TÜİK’e göre Türkiye’de vatandaşlarımızın yüzde 42’si kirada oturmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

KİRA FİYATLARI EV SAHİPLERİNİN İNSAFINA BIRAKILAMAZ

Kiracıların büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Yüksek kira taleplerinden dolayı kiracılar evsiz kalma noktasına gelmiştir. Ev sahibi ve kiracı kavgaları başlamıştır. Bunun sebebi konut kiralama ve satışının tamamen serbest piyasanın insafına bırakılmasıdır. Birçok ilde orta halli bir evin kirası asgari ücretin üzerine çıkmıştır. Bir an önce hukuki düzenlemeler yapılmalıdır. Konut kiralarına üst sınır konularak kiracılar korunmalıdır. Bu yapılmazsa evsiz kalma riski ile karşı karşıya kalacak milyonlarca vatandaşımız olacaktır. Kira fiyatlarının denetime tabi olmaksızın ev sahiplerinin insafına bırakılması kabul edilemez.” şeklinde konuştu.

Evi olmayan vatandaşlara kira yardımı yapılmasını da içeren araştırma önergesi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@