Evim Depreme Dayanıklı Mı? Adım Adım Evin Depreme Dayanıklılığı Sorgulama İşlemleri

Yaşanan depremin ardından herkes evim depreme dayanıklı mı sorusunun yanıtını aramaya başladı. Evin depreme dayanıklılığı nasıl anlaşılır, hangi binalar depreme dayanıklı, deprem testi fiyatları 2020 kaç lira?

EMLAK HABERLERİ 29.01.2020 - 13:01 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Yaşanan depremin ardından herkes evim depreme dayanıklı mı sorusunun yanıtını aramaya başladı. Evin depreme dayanıklılığı nasıl anlaşılır, hangi binalar depreme dayanıklı, deprem testi fiyatları 2020 kaç lira?

Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından çok sayıda binada çökme yaşanmasının ardından vatandaş oturduğu evin sağlamlığını araştırmaya başladı. EVİM DEPREME DAYANIKLI MI SORGULAMA! Yaşanan depremin ardından 41 kişinin hayatını kaybetmesi Türkiye'nin bir kere daha deprem gerçeği ile yüzleşmesine neden oldu. Çok sayıda binanın çökmesinin ardından insanlar bir kere daha tehlkeli olanın deprem değil çürük binalar olduğu gerçeğini idrak ederken evlerin sağlamlığı da muamma konusu oldu. Açıklanan rakamlara göre Türkiye genelinde 6 milyon 700 bin riskli yapı olduğu belirtilirken tüm bu konutların 20 yıl içinde tamamen yenilenmesi bekleniyor.EVİNİZDE BUNLAR VARSA HEMEN DEPREM TESTİ YAPTIRIN! Oturduğunuz bina 1999 yılı öncesinden inşa edildiyse, Binanızın inşaat projesi ve ruhsatı yoksa, İnşaat esnasında hazır beton kullanılmadıysa, Binanızdan alınan beton numune testi karot beton dayanımı C1O altında çıktıysa, Binaların kolonlarında ya da krişlerinde çatlaklar varsa, Binanız dolgu alanı ya da dereyatağı üzerinde ise, Binanızın bodrum katında rutubet bulunuyor, kolon demirlerinde paslanma ve betonuda deniz kabuğu gibi cisimler var ise eviniz yüksek riskli demektir. RİSKLİ BİNA TESPİTİ NASIL YAPILIR?Binanızın riskli olup olmadığını tespit etmek istiyorsanız deprem dayanıklılık raporu almanız ya da bina risk tespiti yaptırmanız gerekir. Deprem testi fiyatları 5 katlı 10 daireli bir binada 3 bin 500 ve 4 bin lira arasında değişiyor. Depreme dayanıklılık testi özel firmalar tarafından yapılırken risk tespiti ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans almış kurumlar tarafından yapılırken bu raporda riskli yapı kararı çıkması durumunda kesin yıkım kararı çıkıyor. RİSKLİ BİNA YIKIM KARARI VE GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARIBinanın riskli olduğunun tespit edimesi durumanda ise binaya yıkım kararı çıkıyor ya da riskin boyutuna bağlı olarak güçlendirme yapılmasına karar verilebiliyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@