Evim Mağdurları 765 Milyon Alacaklı! Tasfiye Edilen Şirketler İçin Vatandaş Nereye Başvuracak?

Tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri arkasında 49 bin evim mağduru bıraktı. Evim mağdurları hangi şirketler, ne yapacak, nereye başvuracak, son durum ne, para iadesi ne zaman?

Emlak Haberleri 27.10.2021 - 07:55 27.10.2021 - 07:57 Gülcan Özer

21 tasarruf finansman şirketi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tasfiye kararı vermişti. Verilen kararın ardından bu şirketlerde faizsiz ev sahibi olmak ve araba satın almak hayali ile para biriktiren kişiler büyük bir şok yaşamıştı. 

Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri için süreçte BDDK yeni karar almış ve bu şirketlerin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF'ye devredilmesine karar vererek Kayyum ataması yapmıştı. TMSF tarafından yapılan açıklama ile tasfiye edilen faizsiz finansman şirketleri nedeni ile mağdur olan kişi sayısı 49 bin 419 ve bu mağdurlardan toplanan para tutarının ise 764,6 milyon TL olduğu açıklandı. 

EVİM MAĞDURLARI HANGİ ŞİRKETLER?

İktisat Evim Gayrimenkul A.Ş. 

Vizyonevim Gayrimenkul A.Ş. 

Doğruevim Gayrimenkul A.Ş. 

Finansevim Gayrimenkul A.Ş. 

Birikimevim Gayrimenkul A.Ş. 

Finalevim Gayrimenkul A.Ş. 

Yaşamevim Gayrimenkul A.Ş. 

HH Aydın Yatırım Gayrimenkul A.Ş. 

İhtiyaçevim Gayrimenkul A.Ş. 

Varlıkevim Gayrimenkul A.Ş. 

İstek Evim Gayrimenkul A.Ş. 

İkizlerevim Yatırım Gayrimenkul A.Ş. 

Destekevim Gayrimenkul A.Ş. 

Gerçekevim Gayrimenkul A.Ş. 

Değer Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Önceevim Gayrimenkul A.Ş. 

Morevim Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Hedefevim Gayrimenkul A.Ş. 

Gelecek Tasarruf Gayrimenkul A.Ş. 

Birlikbirikim Gayrimenkul A.Ş. 

Tasarruf Organizasyon Gayrimenkul A.Ş. 

tasfiye edilen şirketlerin listesi

EVİM MAĞDURLARINA KÖTÜ HABER: EVİM MAĞDURLARI NE YAPACAK?

Dünya Gazetesi'nin TMSF yetkililerine dayandırdığı haberine göre tasfiye edilen şirketlerden hiçbirinin toplam mal varlığı müşteri alacaklarını ödemeye yetmedi. TMSF tarafından yapılan açıklamada “Şirketlerin mal varlığı değerlerinin ve hak sahiplerinin menfaatlerinin korunması ve şirket giderlerinin azaltılmasını teminen, hazırlanan tasfiye eylem planı çerçevesinde, şirketlerin genel müdürlükleri ve şubelerinde gerekli güvenlik ve koruma tedbirleri alınmış, ülke çapındaki 402 şubenin tümü kapatılıp, norm kadro fazlası personelin iş akitleri feshedildi. Yine, şirket aktifleri tespit edilerek koruma altına alınıp, söz konusu varlıkların paraya çevrilmesi için değerleme çalışmaları başlatıldı” denilerek sürecin devam ettiği açıklandı. 

Son olarak Yeni Şafak Gazetesinin de sahibi olan Albayrak Grubunun da faizsiz tasarruf finansman sektörüne giriş yapmak için başvuru yaptığını belirtirken şu anda sistemde hizmet veren 6 firma kaldı. Evim mağdurları 6102 sayılı TTK’nın 541’inci maddesi gereğince alacaklıların alacak kayıt işlemlerine geçilmesini ve ardından yapılacak sıra cetveli ile şirket malvarlığı oranında alacaklılara dağıtım yapılacağı listelerin ilan edilmesini bekleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@