Evim Mağdurları Paralarını Alıp Sistemden Çıkıyorlar!

Evim mağduru olan vatandaşların lisans alan 6 şirket arasında paylaştırılmasının ardından sistemden çıkmaya başladıkları bildirildi. Sözleşme yenilemelerinin sayısının az olduğu açıklandı.

Emlak Haberleri 16.06.2022 - 18:33 16.06.2022 - 18:33 Engin Uzunoğlu

2021 yılının Temmuz ayında 21 adet faizsiz finansman şirketi tasfiye edilmiş ve 44 bin kişi mağdur olmuştu. Yapılan çalışma ile beraber bu 44 bin kişi lisans almayı başaran 6 şirkete devredildi. Sistemde bulunan kişilere sistemde kalma hakkı verildiği gibi sistemden çıkma imkanı da verildi. Ancak yeni şirketler ile yola devam etmeme kararı alan mağdurların yüzde 60 ile yüzde 90 oranında  paralarını alıp sistemden çıktıkları belirtildi.

EVİM MAĞDURLARI PARALARINI ALIP SİSTEMDEN ÇIKIYORLAR

Evim mağdurlarının aktarıldığı şirketlerden olan Katılımevim Tasarruf Finansman Şirketi Genel Müdürü Ahmet Özcan bir açıklama yaparak, “Eski dosyaları alıp sistemimize aktarmaya başladık. Ancak vatandaşların yüzde 90’ı ayrılmayı tercih ediyorlar. Biz bu kişilere uygun teslimat süreci ve teklif veriyoruz. Ancak onlara eski sözleşmelerde daha erken tarihlerde teslimler verilmiş. Bizim teklifimiz cazip bulunmayıp sistemden ayrılmadan yana tercihlerini kullanıyorlar.” dedi.

Evim mağdurlarının sorunlarına çözüm üreten şirketlerden olan Fuzulev Yönetim kurulu Başkanı Eyüp Akbal da bir açıklama yaparak, “İçeride yüksek miktarda parası olanlar sistemde kalmayı tercih ediyorlar. Ancak sisteme 40 Bin TL veya 50 Bin TL ile girmiş olanlar ayrılmayı tercih ediyorlar. Biz şirket olarak sistemde kalmak isteyenlere katılım paylarının yarısını ödeme gibi bir imkan veriyoruz. Devam etmek istemeyenlere ise hizmet bedelinin yüzde 20’si ve di,ğer taksit tutarını ödüyoruz. Ben ayrılanların yüzde 30 civarında olacağını tahmin ediyordum ama yüzde 60 oranla ayrılma tercih ediliyor.” ifadelerini kullandı. 

EV ALAMAYAN ARABA ALMAK İSTİYOR

Artan ev fiyatlarından dolayı sistemde bazı sorunların meydana geldiğini söyleyen Ahmet Özcan, “Ev fiyatlarından dolayı ortanın üstü gelir grubu bizim potansiyel müşterimiz olmaktan çıktılar. Bizim sisteme girip 8 Milyon TL’ye ev alınabilir. Ancak bu sistemin işleyişi için oldukça zor. Ancak uzun vadelerde olabilir. Sisteme girenler finansmanın kullanılacağı zaman geldiğinde yüksek fiyatlardan dolayı ev alamıyorlar. Bu durumda da araba almak istiyorlar.” dedi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@