Evin, Arsa Tapusunun Kime Ait Olduğunu Öğrenme!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM tarafından yapılan duyuru ile ada ve parsel no sorgulama hizmeti devreye alındı. Evin, arsa tapusunun kime ait olduğunu öğrenme,

Evin, Arsa Tapusunun Kime Ait Olduğunu Öğrenme!

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulaması üzerinden hizmet vermeye başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile söz konusu uygulama duyurulurken vatandaşlara internet üzerinden online sorgulama imkanı sunulmuştu.

TAPU NEDİR, NE DEMEK?

Taşınmaz mallar arasında yer alan konut, müstakil ev, apartman dairesi, yazlık, arsa, tarla ve dükkan gibi tüm mülklerin satış işlemleri Tapu Daireleri tarafından yapılmaktadır. Tapu kütüğü üzerine kayıtlı olan tüm taşınmaz mallar için hak sahiplerine bu haklarını gösteren yazılı belge verilmekte olup bu belgeye tapu adı verilmektedir. Taşınmaz malın kime ait olduğunu gösteren resmi belge tapu olarak tanımlanmaktadır.

TAPUNUN KİME AİT OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ?

Tapu sorgulama işlemi ne yazık ki kişisel bilgilerin korunması kanunu nedeni ile internet üzerinden yapılamamaktadır. Kişinin yazılı izni ve rızası olmadan tapu bilgisi paylaşılamamaktadır. Ancak, satın alınmak istenen taşınmazın tapu fotokopisi ile ilgili tapu dairesi ziyaret edilerek tapu bilgileri sorgulama yapılabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM ada parsel sorgulama hizmeti ise online olarak internet üzerinden yapılabilmektedir.

SONRAKİ HABER