Evin Tamamına Konut Kredisi Veren Bankalar! Yüzde 10, Yüzde 20 Peşinat Ödemeden 120 Ay Vadeli Fırsatlar

2022 yılında ev almayı planlayan ancak toplu parası olmayan daha önce hiç birikim yapmamış olan vatandaşlar için bankaların sadece taksit ödemesi içeren kredi paketleri bulunuyor.

Emlak Haberleri 22.12.2021 - 15:01 22.12.2021 - 15:02 Mustafa Karagöz

2022 yılında ev almak isteyen vatandaşların çok önemli bir kısmının ilk tercihleri konut kredisi olacak. Ancak konut kredisi ile ev almak isteyenler için de belli bir tutarda birikim yapılmış olması gerekiyor. 

BANKALARDAN KONUT KREDİSİ OLMADAN EV ALIMI

Bankalardan konut kredisi kullanarak ev almak isteyenler için peşinat ödemesi yapılması gerekiyor. Kamu bankalarında yüzde 10 olan bu oran özel bankalarda yüzde 20 olarak uygulanıyor. 

Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank'tan kredi kullanarak ev alacaklar, alacakları evin değerinin yüzde 10'u kadar peşinat ödeyecekler. Geri kalan tutar ise kredi olarak ödenebilecek. Örneğin 350.000 TL'lik ev için 35.000 TL kredi peşinatı ödenecek. Özel bankalarda ise 350.000 TL'lik ev için yüzde 20 oranında yani 70.000 TL peşinat ödenecek geri kalan 280.000 TL'lik bölüm kredi olarak çekilebilecek. 

HİÇ PEŞİNATI OLMAYANLAR

Daha önce hiç birikimi olmayanlar bankalardan peşinatsız konut kredisi kullanabilirler. Bu kredi her banka tarafından sağlanmıyor. Ancak Ziraat Bankası, Garan BBVA, QNB Finansbank gibi birçok banka peşinatsız kredi veriyor. 

Peşinat Olmadan Nasıl Ev Alınır?

Peşinat olmadan konut kredisi kullanacaklar için bankalar ek bir teminat talep ederler. Başka bir ev yada bankanın kabul edeceği bir teminat sunanlar alacakları evin tamamı için kredi çekebilirler. Banka evin tamamına kredi verip aylık faiz oranı uygulayarak uzun vadeli ödeme planı sunabilirler. Bankalar peşinatsız konut kredisinde güncel faiz oranları üzerinde bir maliyet oluştururlar. 

* Evin değerinin tamamı için kredi kullanılabilir. 

* Peşinat ödemesine gerek olmadan taksitl ev alma imkanı sunar. 

* Geri ödemeler 120 ay vade ile yapılır. 

* Ek teminat sunulaması gerek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@