Evinde Akrabası Oturanlar Kira Almıyorsa Kira Vergisi Öder Mi?

Evinde annesi, babası, kardeşi ya da bir akrabası oturan kişiler kira bedeli almadıklarında kira vergisi öder mi sorusu merak ediliyor. Konuya ilişkin detaylar haberimizde.

Emlak Haberleri 02.03.2022 - 09:11 02.03.2022 - 09:12 Büşra Uluşen

Kira beyannamesi için süreç 1 Mart 2022 tarihi itibariyle başladı. Kira beyannamesi yapmakla yükümlü olan kişiler başvurularını gerçekleştirirken, bazılarının ise kafasında hâlâ soru işaretleri var. Bazı vatandaşlar kızını, oğlunu, annesini, babasını ya da herhangi bir akrabasını evinde kira vermeden oturtuyor. Bu durumda da kira beyannamesi verip vermeyeceği konusu gündeme geliyor. 

AKRABASI EVİNDE KİRA VERMEDEN KALANLAR KİRA BEYANNAMESİ VERİR Mİ?

Kiraya tabi konutlar ya da herhangi bir taşınmaz başkalarının kullanımına kira bedeli olmadan bırakılabilir. Tapusu size ait olan bir gayrimenkulü annenize, babasınıza, arkadaşınıza bırakabilirsiniz. Ancak bu durum Vergi İdaresi için bu kadar dostane ilerlememetedir. Vergi Dairesi, bu durumun altında bir art niye olduğunu düşünerek siz yakınınızdan kira almasanız dahi eviniz için sizden vergi talep etmektedir. 

Kira almadığınız ancak müşkiyetinizde bulunan konut için kira vergisi beyan edilmezse, Vergi dairesi hem vergi parasını, hem ceza ücretini hem de her ay için aylık yüz 1,6 gecikme faizi alacaktır. ,

Gelir Vergisi Kanunu madde 73'e göre emsal kira bedeli esası denmektedir. Bu madde gereüince anne babanın çocuklarına, çocukların anne babalarına veya bunların torunlarına ya da kendi kardeşlerine konutunu bedelsiz bırakması halinde, kira gelirini beyan etmesine gerek yoktur ve almadığı bir kira için vergi ödemeyecektir.

Ancak anne, baba, çocuk, kardeş ve torunun dışında kalan aile bireyleri için konutun bedelsiz bırakılması halinde, mülk sahibi almadığı kiranın vergisini ödemek zorunda kalacaktır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@